Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Centrum Banské Štiavnice zachvátil požár, rozšířil se na několik budov

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Foto: Pixabay

Na náměstí v centru Banské Štiavnice na středním Slovensku dnes dopoledne vypukl rozsáhlý požár, který poškodil sedm historických budov, než se situaci podařilo stabilizovat. Nyní hasiči ještě hasí střechu geologického muzea, uvedli úřadující slovenský premiér Eduard Heger a prezident Hasičského a záchranného sboru Pavol Mikulášek na tiskové konferenci na místě události.

"Mnohé střechy shořely, v některých (budovách) i celá poschodí," prohlásil předseda vlády. Nedošlo však k žádné újmě na zdraví ani ke ztrátám na životech.

Mikulášek informoval, že hasiči likvidují lokální ohniska; předpokládá, že na místě budou minimálně do nedělního rána. "Experti začali zjišťovat možné příčiny požáru. Momentálně je předčasné o nich spekulovat," dodal podle serveru Pravda.sk.

Heger poděkoval profesionálním a dobrovolným hasičům, záchranářům a vojákům, kteří byli povoláni na pomoc. Ocenil také práci dobrovolníků, kteří pomohli přepravit do bezpečí cenné dokumenty. Vláda podle premiéra udělá vše pro to, aby uvedla poškozené budovy do původního stavu. "Je to klenot našeho kulturního dědictví, přichází sem spousta turistů. Chceme, aby toto město z toho mohlo dále prosperovat," řekl.

Požár vznikl v historické budově, kde sídlí turistická atrakce s názvem Banka lásky - muzeum údajně nejdelší milostné básně Marína od Andreje Sládkoviče, které zájemcům nabízí deponovat ve schránkách vlastní vzpomínky na lásku. Později se oheň rozšířil na budovu archivu, základní uměleckou školu, budovu takzvaného Berggerichtu, a pizzerii. Historická část města je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Pomoc nabídlo Česko.

"Přesná příčina požáru zatím známá není, pravděpodobně ale jde o zkrat elektrického vedení," uvedla policie. "Situace je velmi vážná," sdělila také.

Podle policejní mluvčí Júlie Zeleňákové v budově, kde oheň začal, plameny zachvátily střechu. Ta se následně propadla do podkroví. Plameny také poškodily budovu známou jako Berggericht, kde se nachází mineralogická expozice, oznámilo slovenské ministerstvo životního prostředí. V ohrožení se podle něj ocitly rovněž budovy Slovenského báňského muzea, které jeho zaměstnanci evakuují. Ministryně kultury Natálie Milanová dříve upozornila, že shořely střechy pěti národních kulturních památek.

Na místě zasahovali i vojenští hasiči a na pomoc dorazilo rovněž dalších 80 vojáků, informoval slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Nad škodami v Banské Štiavnici projevila lítost prezidentka Zuzana Čaputová, která město označila za jedno z nejkrásnějších na Slovensku. "Velký dík patří profesionálním a dobrovolným hasičům, vojákům a všem ochotným lidem, kteří se snaží dostat oheň pod kontrolu," uvedla na facebooku.

Pomoc Slovensku nabídl český ministr zahraničí Jan Lipavský. "Se slovenskou stranou jsme v kontaktu. Česko je připraveno okamžitě pomoci," napsal na twitteru.

Důležité je, že se se nikomu nic nestalo, prohlásila primátorka města Nadežda Babiaková. Věří, že i přes velké škody se podaří historickým budovám vrátit jejich původní krásu. Ministryně kultury Natália Milanová přirovnala požár k apokalypse. "Obnova potrvá delší čas, ale věřím, že tak, jak dnes zabrali hasiči a vojáci, zaberou i naši památkáři a všichni, kteří se budou podílet na renovaci," řekla.

Témata:  Banská Štiavnica Slovensko požáry

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy