"Chci požádat členské státy o pomoc při hledání řešení na evropské úrovni. Uvědomujeme si, že sociální sítě nejsou tak regulovány, jak je regulován fyzický svět, televize, média, rozhlas, z hlediska umisťování obsahu. Někdy reagují pozdě, nebo až po opakovaných apelech, nebo nedostatečně. Toto se musí změnit," řekl Heger, který chce téma nastolit na nadcházejícím summitu EU ve čtvrtek a pátek v Bruselu.

Útočník minulý týden po střelbě v Bratislavě komunikoval prostřednictvím twitteru. Na sociální síti také zveřejnil manifest namířený proti židům a komunitě LGBT+. Po útoku z místa činu uprchl a později v jiné části Bratislavy spáchal podle dosavadních informací sebevraždu.

Heger potvrdil informaci slovenské policie, že byl primárním cílem útočníka. Podle policejního prezidenta Štefana Hamrana střelec změnil cíl, protože se mu na premiéra zaútočit nepodařilo. Útočník se dříve fotil nejen u panelového domu, ve kterém bydlí premiér, ale také u baru, kde později zastřelil dva muže a jednu ženu zranil. Hamran také uvedl, že střelec plánoval útoky i na jiné politiky z koalice a opozice, a že jeho cílem měl být rovněž novinář.

Podle Hegera se Slovensku na jaře podařilo zapojit do debaty se společností Facebook také Spojené státy. V květnu se členové výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby obrátili na provozovatele facebooku se žádostí, aby se tato síť více věnovala šíření proruských dezinformací na svých platformách na Slovensku.

Facebook dříve v tomto roce zrušil účet poslanci opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ľuboši Blahovi s odůvodněním, že politik porušoval pravidla komunity. Blaha byl známý opakovanými výpady vůči politickým oponentům na sociální síti; soud mu dříve zakázal kromě jiného nazývat slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.

reklama