sociální sítě

Facebook

Facebook a Instagram spustily v Česku předplatné

Svět

Facebook a Instagram se v Česku oficiálně dočkaly předplatného. Meta v průběhu tohoto týdne zpřístupnila uživatelům možnost zbavit se reklam za nemalý poplatek čítající nejméně 240 korun měsíčně.

Ilustrační foto

EU si kvůli válce v Izraeli došlápla na TikTok a X

Svět

Eurokomisař Thierry Breton ve čtvrtek varoval sociální platformu TikTok, aby nešířila "nelegální obsah a dezinformace" v souvislosti se sobotním útokem palestinského islamistického hnutí Hamás na Izrael.

Ilustrační fotografie.

WhatsApp znovu omezí počet zařízení, na nichž funguje

Svět

Populární chatovací aplikace WhatsApp letos už podruhé omezí počet zařízení, na nichž je dostupná. Poté, co byla ukončena její podpora na konkrétních zařízeních některých značek, nově přestane podporovat i telefony s operačním systémem starším než Android 5.

Ilustrační foto

Twitter uděluje ikony falešným účtům, pomáhá tak propagandě

Svět

Účty provozované autoritativními vládami v Rusku, Číně a Íránu těží z nedávných změn ve společnosti Twitter, což jim usnadňuje získávat nové příznivce a šířit propagandu a dezinformace mezi širší okruh sledujících. Upozornila na to agentura AP. Dezinterpretací se přitom dopouští i sám Twitter, který uděluje ověřovací ikonky falešným účtům.

Petr Fiala (ODS)

Domov

Osm premiérů včetně Fialy vyzvalo sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

Ilustrační fotografie.

Průzkum: Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

Domov

Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři čtvrtiny žáků a studentů. Ti nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím. Důvěra dětí a dospívajících v média ale celkově klesá, vyplynulo z průzkumu mediální gramotnosti, kterou dnes zveřejnila společnost Člověk v tísni. Výsledky má ČTK k dispozici.

Ilustrační foto

Slovenský premiér Heger chce účinné unijní řešení regulace sociálních sítí

Svět

Slovenský premiér Eduard Heger navrhne unijní řešení regulace sociálních sítí, jejich provozovatelé podle něj stávající povinnosti zanedbávají. Heger to dnes řekl v souvislosti s nedávnou vraždou dvou lidí u gaybaru v Bratislavě, kterou slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Útočník totiž k šíření svých názorů například právě o komunitě LGBT+ využíval sociální sítě.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Svět

BBC: Jak Ukrajina vyhrává válku na sociálních sítích

Po téměř osmi měsících visí válka na Ukrajině na vlásku. Ukrajinské protiofenzivy stále postupují, zatímco ruské síly se stále tlačí jinam. Na internetu je to však velmi jednostranná záležitost, napsal zpravodajský server BBC News.

Kaliningrad

Recesistické úvahy o připojení Kaliningradu k Česku zaplavily sociální sítě

Svět

Satirické úvahy podporující připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku vyvolaly v posledních dnech na sociálních sítích lavinu vtipů, recesistických komentářů, imaginárních akcí a takzvaných internetových memů. Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem - s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici.

Ilustrační foto

Technika

Sociální sítě pohlcují Čechy. Denně na nich tráví necelé tři hodiny

Průměrná doba, kterou Češi tráví na sociálních sítích, se letos zvýšila o šest minut na rekordních 165 minut denně. Proti předcovidovému roku 2019 jde o nárůst o 22 minut. Roste využívání ve všech věkových kategoriích včetně seniorů nad 60 let, kde využívá sociální sítě denně 60 procent lidí. Vyplývá to z pravidelného průzkumu AMI Digital Index, prezentovaném na dnešní tiskové konferenci.

Ilustrační foto

Slovensko chystá zákon, kterým chce přimět internetové platformy, aby odstraňovali nenávistné příspěvky

Svět

Slovensko chystá zákon, kterým chce přimět internetové platformy a provozovatele sociálních sítí, aby odstraňovali z webu nenávistné příspěvky a jiný škodlivý obsah. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace. Při přípravě normy se ministerstvo inspirovalo podobnou právní úpravou v Německu a chystaným unijním nařízením ohledně digitálních služeb.

Ilustrační foto

Moderování obsahu na sociálních sítích plodí kódovanou řeč "algospeak"

Technika

Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující anglický výraz pro sexuální napadení. I takto vypadá "algospeak": Kódovaný jazyk používaný uživateli sociálních sítí ve snaze předejít automatickému zablokování jejich příspěvků a zajistit jim co největší dosah tváří v tvář algoritmům na moderování obsahu. Tyto systémy mají čím dál větší vliv na vyjadřování na různých platformách, především na tiktoku, popsal deník The Washington Post (WP).

Snapchat

Francouzská vláda spolupracuje kvůli podpoře voleb u mladých se Snapchatem

Svět

Francouzská vláda spojila síly se sociální sítí pro sdílení fotografií a krátkých videí Snapchat, aby zlepšila komunikaci s nejmladší generací voličů a přitáhla ji k nedělním prezidentským volbám. Ve Francii panují obavy, že volební účast bude na místní poměry malá - podle aktuálních odhadů kolem 70 procent. O dohodě dnes ve společném prohlášení informovala vláda a firma, píše agentura AFP.

sociální sítě

Svět

Vědci: Častý pobyt na sociálních sítích ovlivňuje hlavně děti v pubertě

Častý pobyt na sociálních sítích může nejvíce uškodit dětem v rané pubertě a také adolescentům krátce po dosažení plnoletosti. V nové studii k tomu došli britští vědci, kteří zkoumali, jak čas strávený na facebooku, instagramu či tiktoku ovlivňuje pocit životní spokojenosti u dětí a dospívajících.

sociální sítě

GIBS monitoruje veřejná vyjádření o ruské invazi

Domov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) monitoruje veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska. V tiskové zprávě inspekce upozornila, že trestněprávní limity svobody projevu se týkají i všech příslušníků bezpečnostních sborů a jejich zaměstnanců.

Věznice

Veřejná podpora nebo souhlas s ruským útokem mohou být i trestným činem

Domov

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy