Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní lékař USA: Sociální sítě škodí zdraví. Chce na ně varování jako na krabičky cigaret

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Hlavní lékař USA Vivek Murthy navrhuje zavést pro sociální sítě výstrahy podobné těm, které se objevují na krabičkách cigaret, informuje televize BBC.

Murthy ve svém rozhovoru pro The New York Times uvedl, že používání sociálních médií u mladých lidí zvyšuje riziko výskytu symptomů úzkosti a deprese.

Navrhuje proto, aby uživatelé dostávali varování, že "u adolescentů se spojují s výrazným negativním vlivem na psychické zdraví".

Tvrdí, že tato varování by rodičům a adolescentům pravidelně připomínala potenciální rizika používání sociálních sítí, čímž by zvýšila povědomí o možných nebezpečích podobně jako výstrahy na krabičkách cigaret.

Ve Spojených státech se varování před kouřením objevilo na cigaretových krabičkách poprvé v roce 1966 po zveřejnění studie tehdejším hlavním lékařem USA Lutherem L. Terrym, která prokazovala spojení mezi kouřením a rakovinou plic. Tento postup následovaly i další země, například Spojené království od roku 1971.

Murthy v roce 2023 publikoval článek, který spojuje používání sociálních médií se zhoršením psychického zdraví teenagerů. Přesto uznává, že názory vědců nejsou jednotné a
 
 
 

Témata:  sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.