Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní lékař USA: Sociální sítě škodí zdraví. Chce na ně varování jako na krabičky cigaret

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Hlavní lékař USA Vivek Murthy navrhuje zavést pro sociální sítě výstrahy podobné těm, které se objevují na krabičkách cigaret, informuje televize BBC.

Murthy ve svém rozhovoru pro The New York Times uvedl, že používání sociálních médií u mladých lidí zvyšuje riziko výskytu symptomů úzkosti a deprese.

Navrhuje proto, aby uživatelé dostávali varování, že "u adolescentů se spojují s výrazným negativním vlivem na psychické zdraví".

Tvrdí, že tato varování by rodičům a adolescentům pravidelně připomínala potenciální rizika používání sociálních sítí, čímž by zvýšila povědomí o možných nebezpečích podobně jako výstrahy na krabičkách cigaret.

Ve Spojených státech se varování před kouřením objevilo na cigaretových krabičkách poprvé v roce 1966 po zveřejnění studie tehdejším hlavním lékařem USA Lutherem L. Terrym, která prokazovala spojení mezi kouřením a rakovinou plic. Tento postup následovaly i další země, například Spojené království od roku 1971.

Murthy v roce 2023 publikoval článek, který spojuje používání sociálních médií se zhoršením psychického zdraví teenagerů. Přesto uznává, že názory vědců nejsou jednotné a
 
 
 

Témata:  sociální sítě

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy