Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU si kvůli válce v Izraeli došlápla na TikTok a X

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Eurokomisař Thierry Breton ve čtvrtek varoval sociální platformu TikTok, aby nešířila "nelegální obsah a dezinformace" v souvislosti se sobotním útokem palestinského islamistického hnutí Hamás na Izrael.

"Vzhledem k tomu, že vaši platformu ve velké míře využívají děti a dospívající, máte zvláštní povinnost chránit je před násilným obsahem zobrazujícím braní rukojmí a jinými grafickými videi, které se údajně ve velké míře šíří na vaší platformě bez přiměřených záruk," napsal Breton v listu adresovaném šéfovi TikToku Šou C'Čchemu.

Eurokomisař žádá, aby Šou do 24 hodin poskytl bližší informace o omezování dezinformací na TikToku. Podobné dopisy adresoval i šéfovi sociální síti X (dříve Twitter) Elonovi Muskovi a Marku Zuckerbergovi, majiteli skupiny Meta, pod kterou patří Facebook nebo Instagram.

Evropská unie zároveň zahájila vyšetřování X kvůli možnému šíření násilného obsahu a nenávistných projevů po útoku Hamasu na Izrael.

Vyšetřování bude podle zákona o digitálních službách také zkoumat, zda došlo k dalším porušením souvisejícím s nelegálním obsahem a dezinformacemi, a způsobem, jakým jsou vyřizovány stížnosti.

X dostal příkaz poskytnout své odpovědi tento měsíc. Společnost přitom již dříve uvedla, že stáhla nebo označila desítky tisíc kusů závadného obsahu. Odhaduje se, že každý den je zveřejněno více než půl miliardy příspěvků.

Témata:  EU sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

7. října 2025 14:05

Dana Drábová (†64) a smutné okolnosti jejího úmrtí. Chystala se do důchodu

Česko v pondělí nepříjemně překvapila jedna smutná zpráva. Ve věku 64 let zemřela na slovo vzatá odbornice Dana Drábová, dlouholetá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pokud přitom platila její dřívější slova, chystala se právě v těchto dnech pomalu do důchodu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy