reklama

"Nevzdáváme se v žádném případě. Je to úloha, o kterou se musím postarat já. Mezi svátky probíhalo mnoho jednání," uvedl Heger k hledání nové většiny v nynější sněmovně.

Heger řekl, že ve zmíněné snaze spoléhá na bývalou vládní stranu Svoboda a Solidarita (SaS), která hlasování sněmovny o nedůvěře kabinetu vyvolala.

SaS dříve jako jednu z možností zmiňovala, že strana podpoří vznik nové vlády, byť nebude její součástí. SaS v prosinci také podpořila ve sněmovně schválení státního rozpočtu na tento rok a další návrhy vlády výměnou mimo jiné za to, že šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič už nebude ministrem financí. Před Vánocemi prezidentka Zuzana Čaputová pověřila vedením ministerstva financí premiéra, který je stranickým kolegou Matoviče.

Po vyslovení nedůvěry Hegerově vládě Čaputová kabinet odvolala, zároveň ho ponechala v úřadu do jmenování nové vlády. Dosluhující kabinet má v souladu s ústavou jen omezené pravomoci a některá jeho rozhodnutí podléhají předchozímu souhlasu hlavy státu.