Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stávající situace na hranicích ČR a SR nemůže pokračovat, řekl slovenský premiér

Eduard Heger
Eduard Heger
Foto: Facebook Eduard Heger

Nynější situace na česko-slovenské hranici nemůže pokračovat, benefitem schengenského prostoru, do kterého patří Česko i Slovensko, je volný pohyb. Před čtvrtečním jednáním s českým premiérem Petrem Fialou to dnes novinářům řekl předseda slovenské vlády Eduard Heger. Česko na konci září zavedlo kvůli stoupajícímu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, jejichž trvání pak prodloužilo.

"Věřím, že najdeme společnou dohodu. To, co se momentálně děje na česko-slovenské hranici, není standard a nepochybně nemůžeme takto dále pokračovat. O to více, že jsme země, které jsou součástí schengenského prostoru. Benefitem schengenského prostoru je to, že hranice mezi sebou nemáme, máme volný pohyb,“ uvedl Heger po jednání bezpečnostní rady státu, která se zabývala také migrací.

Podle oznámení úřadu české vlády se jednání premiérů v Praze zúčastní také ministři vnitra Roman Mikulec a Vít Rakušan i policejní prezidenti obou zemí.

Předseda slovenské vlády zopakoval dřívější postoj Bratislavy, že ve stávající migrační vlně, ve které je Slovensko pro migranty tranzitní zemí, je třeba posílit vnější hranici schengenského prostoru volného pohybu osob. V zajištění její ochrany vidí Heger nadále problémy, jako řešení označil posílení smíšených mezinárodních hlídek a větší angažovanost unijní pohraniční agentury Frontex. V říjnu Slovensko vyslalo 40 policistů do Maďarska na pomoc místním úřadů s ochranou schengenské hranice.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran ocenil slovenskou vládu za to, že nepodlehla tlaku na zavedení hraničních kontrol mezi Slovenskem a Maďarskem. Podle něj nebyly naplněny předpoklady pro kontroly pohybu lidí na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Před novináři také dodal, že uzavření 654 kilometrů dlouhé slovensko-maďarské hranice není možné personálně zajistit a že syrské migranty nelze vyhostit ani zadržovat.

Předseda slovenského parlamentu a vládního hnutí Jsme rodina Boris Kollár v diskusní relaci Rádia Expres naopak tvrdil, že Slovensko mělo v záležitosti hranic postupovat vůči Maďarsku stejně jako Česko a také Rakousko vůči Slovensku.

Témata:  Slovensko Eduard Heger

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy