Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slováci nebudou v referendu hlasovat o tom, zda má vláda podat demisi

Petr Fiala a Eduard Heger.
Petr Fiala a Eduard Heger.
Foto: Twitter Petr Fiala

Obyvatelé Slovenska v připravovaném referendu nebudou rozhodovat o tom, zda má vláda bezodkladně podat demisi. Ústavní soud dnes na podnět prezidentky Zuzany Čaputové rozhodl, že položení této otázky v referendu není v souladu s ústavou. Předseda ústavního soudu Ivan Fiačan novinářům řekl, že navrhovaná otázka je v rozporu s principem dělby moci.

Druhou otázku, a to o zavedení ústavních pravidel pro vypsání předčasných voleb, hlava státu posoudit nežádala.

Po zmíněném verdiktu ústavního soudu se tak Slováci budou moci v plebiscitu vyjádřit pouze k tomu, zda změnit ústavu tak, aby v ní byla nově zakotvena možnost předčasného ukončení volebního období parlamentu na základě jeho vlastního rozhodnutí nebo po referendu.

"Respektuji rozhodnutí ústavního soudu. Termín vyhlášení referenda oznámím hned, jak to bude možné, tedy po zveřejnění rozhodnutí soudu ve sbírce zákonů," uvedla v reakci Čaputová.

Vypsání plebiscitu se zmíněnými otázkami žádaly prostřednictvím petice některé opoziční strany, které dlouhodobě usilují o předčasné parlamentní volby. Loni slovenský ústavní soud zablokoval konání referenda přímo o nových volbách. Tehdy rovněž rozhodoval na podnět Čaputové. Podle tehdejšího verdiktu by nejprve musela být změněna ústava tak, aby bylo možné konání předčasných parlamentních voleb dosáhnout právě například v referendu. K takové úpravě ústavy dosud nedošlo, změnit to může právě připravovaný plebiscit.

Nynější kabinet premiéra Eduarda Hegera mezitím přišel o většinu ve sněmovně. Na začátku září demisi podali ministři za liberální stranu Svoboda a Solidarita. Strana vystoupila z vládní koalice kvůli tomu, že šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič nevyhověl jejímu ultimátu, aby odešel z vlády. Matovič je ministrem financí.

Pro platnost výsledku referenda je podle slovenské ústavy nezbytná účast většiny oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních celostátních referend, a to hlasování o vstupu Slovenska do EU.

Slovenský parlament v minulosti opakovaně zkrátil své volební období ústavním zákonem, což vedlo k vypsání nových voleb. Tato rozhodnutí sněmovny tehdy u ústavního soud soudu nikdo z oprávněných osob nenapadl.

Témata:  Slovensko Eduard Heger referendum

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy