Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Heger po jednání s Orbánem: Slovensko rádo pomůže s ostrahou maďarských hranic

Petr Fiala a Eduard Heger.
Petr Fiala a Eduard Heger.
Foto: Twitter Petr Fiala

Slovenský premiér Eduard Heger jednal dnes na okraji summitu lídrů EU v Praze s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o migraci. Novinářům po skončení fóra řekl, že Slovensko rádo pomůže s hlídáním jižní hranice Maďarska. "Pokud bude chtít požádat, odpoví," uvedl Heger.

Orbán podle slovenského premiéra o vysokém počtu běženců jedná i s rakouským protějškem. Česko kvůli přílivu migrantů zavedlo kontroly na hranicích se Slovenskem, zatím do 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan mezi jednotlivými kroky ke zlepšení situace v tomto týdnu zmínil, že by s ostrahou vnějších hranic Maďarska mohlo pomoci Slovensko, Česko tam má třicet policistů.

"Řešení je na maďarsko-srbských hranicích, nebo lépe řečeno na vnějších schengenských hranicích," uvedl už ráno Heger při příchodu na jednání na Pražském hradě, odpoledne to zopakoval.

V poslední době některé země EU opět čelí sílící migraci a posílily kontroly na hranicích. Heger zavedení kontrol na česko-slovenské hranici kritizoval s poukazem na to, že je třeba pomoci Maďarsku a zajistit jeho vnější hranici. Kontroly na hranicích se Slovenskem obnovila i Vídeň. Ve čtvrtek oznámilo provádění četnějších namátkových kontrol na pomezí s Českem a Rakouskem i Bavorsko.

Heger dnes zdůraznil, že země musejí zachovat schengenský prostor volného pohybu a jeho výhody.

Témata:  Eduard Heger hranice migrace Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

28. října 2025 11:45

Nejničivější hurikán v historii Jamajky: Melissa se řítí rychlostí přes 280 km/h

Hurikán Melissa se po víkendové extrémně rychlé intenzifikaci nadále zesiluje a stal se nejsilnější bouří na planetě v tomto roce. Jde o vzácný hurikán kategorie 5 s trvalou rychlostí větru 175 mil za hodinu (přes 280 km/h) a ještě silnějšími poryvy, píše CNN. Melissa už si vyžádala tři oběti na Haiti a jednu v Dominikánské republice a nyní se stáčí směrem k Jamajce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Francouzská policie

Zloději šperků z Louvru byli zatčeni

Francouzské policii se podařilo zadržet podezřelé v souvislosti s drzou loupeží francouzských korunovačních klenotů z muzea Louvre. Pařížská prokuratura potvrdila, že jednoho ze zadržených se podařilo dopadnout ve chvíli, kdy se snažil opustit zemi. Zloději minulý týden provedli denní přepadení Galerie Apollóna v Louvru, odkud během pouhých několika minut utekli se šperky v hodnotě desítek milionů eur.