reklama

Během předvolebního shromáždění ve městě Świdnik na východě Polska, reagoval Morawiecki na Zelenského projev v OSN, kde ukrajinský prezident kritizoval některé evropské země za přetvářku solidarity a nepřímou pomoc Rusku v souvislosti s dovozem obilí.

„Chci prezidentu Zelenskému vzkázat, aby už nikdy neurážel Poláky, jako to udělal nedávno během svého projevu v OSN. Poláci to nikdy nedovolí a obrana dobrého jména Polska není jen mou povinností a ctí, ale je nejdůležitějším úkolem polské vlády," prohlásil Morawiecki.

Ukrajinský prezident Zelenskyj během všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN v New Yorku, pronesl v nevhodnou dobu a nevhodným způsobem slova na adresu svých evropských partnerů.

„Je znepokojivé vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, předvádějí solidaritu v politickém divadle a dělají thriller z obilí. Může se zdát, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravovat scénu pro moskevského herce,“ řekl ukrajinský prezident.

Zelenskyj také v OSN sdělil, že Kyjev usilovně pracuje na zachování pozemních cest pro vývoz obilí. Export přes Černé moře totiž narušila ruská invaze.

Polský premiér později zdůraznil, že jeho země již neposkytuje Ukrajině vojenskou výzbroj, protože se soustředí na výzbroj svých vlastních ozbrojených sil. Polský prezident Andrzej Duda tyto slova interpretoval tak, že premiér chtěl naznačit, že Polsko nebude Ukrajině dodávat novou vojenskou techniku, kterou nakupuje v rámci modernizace vlastní armády.
Morawiecki také řekl, že Ukrajina se brání ruské vojenské agresi, což označil za válku o bezpečnost Evropy.

"Jsme si vědomi této situace, a proto pomáháme tím, že organizujeme dodávky zbraní. V současné době se zaměřujeme především na naše vlastní ozbrojené síly, ale středisko v Rzeszówě pracuje a bude nadále spolupracovat s našimi spojenci," uvedl, poukazující na polské město, které má klíčový význam jako tranzitní uzel pro mezinárodní vojenskou pomoc Ukrajině.

Ačkoliv Polsko a další východoevropské země umožňovaly tranzit ukrajinského obilí, produkty se ve značném množství dostávaly na tamní trhy a vytlačovaly domácí produkci. Polsko a další země regionu ve snaze uchránit místní farmáře rozhodly o prodloužení dovozního embarga na ukrajinské obilí. To vyvolalo silnou reakci Kyjeva, který je žaluje u Světové obchodní organizace (WTO). Krok Ukrajiny silně pobouřil Poláky, kteří všemožně podporují Ukrajinu v boji proti ruské invazi, a obvinili Zelenského z nevděčnosti.

Polský opoziční předák a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk ostře kritizoval tento krok. Označil ho za morální a geopolitický skandál, který používá Ukrajinu jako politický nástroj, zatímco na ukrajinské frontě probíhá boj. Tusk také ironicky poznamenal, že vůdce vládní strany Právo a Spravedlnost, Jarosław Kaczyński, je jediný politik na světě, který vydá všechny své tanky svému sousedovi a až poté mu vyhlásí válku. To označil za logiku PiS.

V kontextu těchto událostí je nutné také zmínit, že v Polsku se konají parlamentní volby v polovině října.