Morawiecki v americkém institutu Atlantická rada řekl, že "není možné dnes a zítra chránit Ukrajinu a tvrdit, že Tchaj-wan se nás netýká". Zdůraznil, že je nutné podporovat Ukrajinu, pokud Západ chce, aby Tchaj-wan zůstal nezávislý. "Pokud bude Ukrajina dobytá, může Čína následující den napadnout Tchaj-wan. Vidím tu velkou souvislost, mnoho souvislosti mezi situací na Ukrajině a na Tchaj-wanu a v Číně," varoval polský premiér.

Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov s demokratickou vládou přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.

Čínská ambasáda dnes jeho varování označila za "nepodložené". Morawieckému vzkázala, že "Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území a otázka Tchaj-wanu je zcela vnitřní záležitostí Číny, která se diametrálně liší od otázky Ukrajiny a neexistuje mezi nimi žádné porovnání". V prohlášení jmenovitě polského premiéra nezmiňuje, píše o něm jako o "jistém polském státním úředníkovi".

Velvyslanectví Číny také uvedlo, že v případě Ukrajiny všechny strany zdůrazňují potřebu ochrany suverenity a územní celistvosti. "V otázce Tchaj-wanu je také potřeba se držet této zásady a rozhodně bránit suverenitu a teritoriální integritu Číny. V souvislosti s důležitými záležitostmi není možné používat dvojí standard," píše se také v prohlášení.

reklama