Čína

Vladimír Putin

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína ve velkém prodává stroje Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Svět

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Svět

Evropská unie se dohodla na nových protiruských sankcích

Evropská unie se ve středu dohodla na třináctém balíku protiruských sankcí kvůli vojenské agresi proti Ukrajině. Kromě Moskvy jim budou čelit například i čínské firmy či jeden severokorejský politik, půjde o trest za poskytování vojenské pomoci Rusku.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

V Číně se objevily případy zápalu plic u dětí, WHO uklidňuje svět

Svět

Z Číny od začátku tohoto týdne přicházejí zprávy o neobvykle rychlém šíření zápalu plic, především u dětských pacientů. Po zkušenosti s pandemií covidu-19 to pochopitelně znepokojilo WHO. Experti ale na základě dostupných informací soudí, že nejde o nemoc způsobenou dosud neznámými patogeny.

Joe Biden s čínským prezidentem

Biden a Si Ťin-pching se mají v listopadu setkat v USA

Svět

Spojené státy americké a Čína souhlasily, že vyvinou společné úsilí s cílem uskutečnit setkání prezidentů obou globálních velmocí. Šéf Bílého domu Joe Biden pozval čínského protějška Si Ťin-pchinga do San Francisca na listopadový summit APEC. Peking zatím účast svého lídra nepotvrdil.

BIS

BIS označila Rusko jako největší hrozbu pro českou bezpečnost

Domov

Bezpečnostní informační služba ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu za rok 2022, přičemž konstatovala, že ruská agrese vůči sousední Ukrajině měla dopady na většinu záležitostí, kterým se věnuje. BIS považuje Rusko za největší hrozbu pro bezpečnost ČR, Čína představuje hrozbu komplexní. Úroveň teroristické hrozby zůstává nízká.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.