Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína ostře kritizuje zákaz přijímání zahraničních studentů na Harvard. USA ničí svou vlastní reputaci, tvrdí

Harvardská univerzita
Harvardská univerzita
Foto: Depositphotos

Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat přijímání zahraničních studentů na Harvardovu univerzitu vyvolalo bouřlivou reakci v Čínské lidové republice. Tento krok je v Pekingu interpretován nejen jako zásah do akademických svobod, ale rovněž jako akt strategické sebe-sabotáže, který podrývá samotné základy americké měkké síly.

Rozhořčení veřejnosti na čínských sociálních sítích bylo podle americké stanice CNN okamžité a intenzivní. Na platformě Weibo se objevily stovky kritických komentářů. „Je zábavné sledovat, jak ničí svou vlastní sílu,“ glosoval jeden z uživatelů.

„Trump opět přichází na pomoc. Nábor zahraničních studentů je... hlavním způsobem, jak přilákat špičkové talenty! Když bude tato cesta uzavřena, bude Harvard stále stejným Harvardem?“ podotkl další přispěvatel na Weibo.

Tvrdě se proti rozhodnutí ohradilo také čínské ministerstvo zahraničí. „Čína se důsledně staví proti politizaci spolupráce v oblasti vzdělávání. Krok USA jen poškodí image a reputaci samotných Spojených států ve světě,“ uvedlo v oficiálním prohlášení.

Pro Peking, který systematicky rozvíjí svůj vlastní vzdělávací a výzkumný ekosystém, je tento incident zároveň příležitostí k posílení domácích institucí.

Nejpočetnější skupinu zahraničních studentů na Harvardu tradičně tvoří právě studenti z Číny. Jejich reakce svědčí o hlubokém zklamání a deziluzi. „Byl jsem několik minut naprosto šokován. Nikdy jsem nečekal, že by administrativa mohla zajít tak daleko,“ uvedl Fangzhou Jiang, student dotčený opatřením. „Od mládí jsem se učil, že nejlepší univerzity na světě jsou Harvard,“ dodal.

Vzdělávací výměna mezi Čínou a USA patřila v posledních desetiletích k nejstabilnějším a nejplodnějším oblastem bilaterálních vztahů. Právě tyto vazby pomáhaly překlenovat politické rozdíly a budovat mosty mezi akademickými institucemi obou zemí. Americké univerzity, včetně Harvardu, dlouhodobě čerpají z přísunu zahraničních talentů nejen akademický přínos, ale i finanční stabilitu.

Trumpova administrativa však tímto krokem vysílá signál, že prioritou není zachování globální excelence amerického vzdělávacího systému, nýbrž ideologické uzavírání se před vnějším světem. V očích mnoha zahraničních pozorovatelů se tak Spojené státy dobrovolně vzdávají jednoho ze svých nejúčinnějších nástrojů globálního vlivu – schopnosti integrovat nejlepší mozky světa do vlastního inovačního a vědeckého aparátu.

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

Důvodem je podle šéfky DHS Kristi Noemové neochota Harvardu spolupracovat při předání požadovaných záznamů o chování zahraničních studentů. Univerzita se údajně dlouhodobě staví proti požadavkům administrativy na změny týkající se kampusové politiky, přijímacích kritérií a přístupu k otázkám antisemitismu a diverzity.

Témata:  Čína USA Harvardská univerzita

Související

Aktuálně se děje

23. května 2025 10:51

V Česku letos poprvé řádilo tornádo

V Česku se během uplynulého víkendu vyskytlo první letošní tornádo. V pátek na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Rotující vír viděli očití svědci na Českokrumlovsku. Ke škodám naštěstí došlo jen na vegetaci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy