Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policisté provádí namátkové kontroly, už zastavili desítky migrantů

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Důležité úseky slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic, budou na Slovensku podrobeny kontrolám. Hlavním cílem je minimalizovat rušení přeshraničního provozu a zároveň zajistit bezpečnost.

Slovensko se stalo tranzitní zemí pro migranty, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Většinou vstupují na slovenské území z Maďarska, které také leží na trase západobalkánské migrace. "Kontroly se budou provádět po celé délce vnitřní hranice Slovenské republiky s Maďarskem flexibilním způsobem přiměřeně aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji bezpečnostní situace," uvedlo podle agentury TASR ministerstvo vnitra.

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko vnímáno většinou migrantů jako první bezpečná země, kde jim nehrozí vyhoštění mimo schengenský prostor. Během prvních tří čtvrtletí letošního roku Slovensko zaznamenalo téměř 40 000 případů nelegálního vstupu migrantů na své území, což je jedenáctkrát více než v předchozím roce.

V úterý oznámily Česko, Polsko a později i Rakousko, že zavádějí dočasné hraniční kontroly se Slovenskem. Všechny tyto země, stejně jako Maďarsko, jsou součástí schengenského prostoru s volným pohybem osob. Slovenský premiér Ľudovít Ódor reagoval tím, že migrace vyžaduje evropské řešení na vnějších hranicích EU.

Krátce poté, co začala česká policie na hranicích kontrolovat vytipovaná vozidla, už zachytila desítky nelegálních migrantů. Uvedla to ve středu na sociální síti X. "V úterý večer kolem 22. hodiny kontrolovali policisté na dálnici D2 u Hustopečí zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Na místě byl převaděč zadržen pro podezření z TČ. Ve středu časně ráno taktéž na dálnici D2 vypátrala hlídka další 4 Syřany," napsali policisté.

"Krátce po zahájení opatření jsme na hraničním přechodu Šance zajistili v dodávkovém vozidle skupinu 19 migrantů. Jednalo se o 16 mužů a 3 děti. Po řidiči, který ještě před policejní kontrolou zastavil auto a utekl, pátráme," ohlásili v dalším příspěvků policisté.

Kolem 6. hodiny ranní se pak dostavila skupina 13 migrantů i na obvodní oddělení v Hustopečích. Kontroly probíhají na 7 silničních a 2 železniční přechodech. "Češi ani Slováci se nemusí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb po zelené hranici," upozornili policisté a dodali, že při kontrole mezinárodního vlakového spoje zachytili dva nelegální syrské migranty, kteří přicestovali ze Slovenska.

Témata:  Policie ČR migrace Slovensko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy