Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policisté provádí namátkové kontroly, už zastavili desítky migrantů

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Důležité úseky slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic, budou na Slovensku podrobeny kontrolám. Hlavním cílem je minimalizovat rušení přeshraničního provozu a zároveň zajistit bezpečnost.

Slovensko se stalo tranzitní zemí pro migranty, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Většinou vstupují na slovenské území z Maďarska, které také leží na trase západobalkánské migrace. "Kontroly se budou provádět po celé délce vnitřní hranice Slovenské republiky s Maďarskem flexibilním způsobem přiměřeně aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji bezpečnostní situace," uvedlo podle agentury TASR ministerstvo vnitra.

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko vnímáno většinou migrantů jako první bezpečná země, kde jim nehrozí vyhoštění mimo schengenský prostor. Během prvních tří čtvrtletí letošního roku Slovensko zaznamenalo téměř 40 000 případů nelegálního vstupu migrantů na své území, což je jedenáctkrát více než v předchozím roce.

V úterý oznámily Česko, Polsko a později i Rakousko, že zavádějí dočasné hraniční kontroly se Slovenskem. Všechny tyto země, stejně jako Maďarsko, jsou součástí schengenského prostoru s volným pohybem osob. Slovenský premiér Ľudovít Ódor reagoval tím, že migrace vyžaduje evropské řešení na vnějších hranicích EU.

Krátce poté, co začala česká policie na hranicích kontrolovat vytipovaná vozidla, už zachytila desítky nelegálních migrantů. Uvedla to ve středu na sociální síti X. "V úterý večer kolem 22. hodiny kontrolovali policisté na dálnici D2 u Hustopečí zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Na místě byl převaděč zadržen pro podezření z TČ. Ve středu časně ráno taktéž na dálnici D2 vypátrala hlídka další 4 Syřany," napsali policisté.

"Krátce po zahájení opatření jsme na hraničním přechodu Šance zajistili v dodávkovém vozidle skupinu 19 migrantů. Jednalo se o 16 mužů a 3 děti. Po řidiči, který ještě před policejní kontrolou zastavil auto a utekl, pátráme," ohlásili v dalším příspěvků policisté.

Kolem 6. hodiny ranní se pak dostavila skupina 13 migrantů i na obvodní oddělení v Hustopečích. Kontroly probíhají na 7 silničních a 2 železniční přechodech. "Češi ani Slováci se nemusí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb po zelené hranici," upozornili policisté a dodali, že při kontrole mezinárodního vlakového spoje zachytili dva nelegální syrské migranty, kteří přicestovali ze Slovenska.

Témata:  Policie ČR migrace Slovensko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.