Řecké úřady zatkly devět osob podezřelých z převaděčství, o kterých se domnívají, že sehrály svou roli při potopení přeplněné lodi, informuje deník Guardian. Záchranné práce dnes opět pokračovaly. Potvrzeno zůstává 78 obětí tragédie, místní policie se však domnívá, že až 500 dalších lidí se pohřešuje.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex v pátek uvedla, že za prvních pět měsíců letošního roku bylo zaznamenáno 102 tisíc nelegálních přechodů vnějších hranic Evropské unie, o 12 procent více než před rokem.

Nejpoužívanější migrační trasou do EU zůstává ta přes centrální Středomoří, kde se počet detekcí zvýšil na více než dvojnásobek oproti loňskému roku a je tak nejvyšší od roku 2017. Na tuto cestu připadá zhruba polovina všech nelegálních přechodů. Na všech ostatních místech migrantů v meziročním srovnání ubylo.

Frontex zmínil, že více než 2700 zaměstnanců se podílí na operacích, při nichž pomáhají členským státům i sousedícím zemím s ochranou vnějších hranic unie i bojem proti zločinu.