Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Rakušan ve čtvrtek s odkazem na slova eurokomisařky Yly Johanssonové zopakoval, že žádné povinné relokace součástí paktu nejsou. "Česko a další země hostící ukrajinské uprchlíky budou moci využít výjimky ze solidárního mechanismu. Prosím, nešiřme manipulace a strach," napsal na sociální síti X.

"Fiala s Rakušanem bez jakéhokoli přehánění vyměnili naši bezpečnost, kulturu a způsob života za neřízenou migraci, explozi kriminality a rozklad naší společnosti," řekl Babiš na půdě Sněmovny a pakt označil za jed, který povede k "asistované sebevraždě Evropy a její kultury".

Zatímco západní Evropu už podle Babiše nelze zachránit, Česko a další země střední či východní Evropy se mohou nelegální migraci bránit. "Prvním krokem je ve volbách do Evropského parlamentu odmítnout progresivistické vítače, ekofanatiky a sociální inženýry, kteří chtějí násilně vylepšovat, v uvozovkách, náš svět," apeloval na voliče.

Babiš prohlásil, že odmítání migrantů z odlišných kultur je projevem pudu sebezáchovy. "To musí být jasné každému, kdo vidí, co se děje v západoevropských městech," dodal. 

Podle premiéra Fialy se největší zrady na Česku dopustil naopak Babiš. "Ochotou obětovat naši bezpečnost, prosazováním zájmů Viktora Orbána místo zájmů ČR, zanedbáním odpovědného hospodaření a zadlužováním naší země a namísto toho starostí o dotace pro Agrofert, ignorováním energetické bezpečnosti a zachováním naší závislosti na Rusku a celkovým chaosem, který po něm zůstal," zmínil na síti X.

Očekává se, že ani tentokrát nebude schválen návrh programu mimořádné schůze, což se po pětihodinové úvodní diskuzi stalo také koncem února. 

Témata:  Andrej Babiš Vít Rakušan Petr Fiala migrace EU

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.