Podle Fialy se oba politici shodli na tom, že nelegální migraci je třeba řešit na evropské úrovni, a to zlepšením ochrany vnější hranice či zrychlením návratové politiky.

"Minulý týden se nám však na Evropské radě bohužel nepodařilo nalézt shodu z důvodu blokování ze strany Polska a Maďarska. To považuji za nekonstruktivní a nezodpovědné, neboť to ohrožuje finanční podporu, kterou by Česko mělo obdržet za přijetí žadatelů o azyl z Ukrajiny," napsal český premiér na twitteru.

"Chceme posílit schengenské hranice, mluvit o tom, jak realokovat migranty a jak hledat oboustranně výhodnou spolupráci s třetími zeměmi," řekl Ódor podle TASR. Zmínil také, že československá spolupráce aktuálně funguje lépe než Visegrádská čtyřka.

Fiala prozradil, že řeč přišla i na blížící se summit NATO v litevském Vilniusu. Ukrajina podle něj očekává jasný impuls. "Česká republika i Slovensko mají naprosto shodný názor, že je potřeba usilovat o to, aby se Ukrajině dostalo co nejsilnější politické podpory, včetně vyjádření perspektivy pro budoucí členství v NATO," uvedl. Oba premiéři se shodli i na podpoře členství Švédska v alianci.

"Dnešní setkání s panem premiérem jednoznačně potvrdilo výjimečnost našich vztahů a těším se na další intenzivní spolupráci s našimi slovenskými přáteli," dodal šéf občanských demokratů.