NATO (Severoatlantická aliance)

NATO

Česko je čtvrtstoletí v NATO, probíhají připomínkové akce

Domov

Konference Naše bezpečnost, která se koná dnes na Pražském hradě, připomene 25 let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO). Na této události vystoupí nejvyšší čeští ústavní činitelé spolu s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a bývalým generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem.

NATO

NATO vyvěsilo švédskou vlajku

Svět

Před budovou sídla Severoatlantické aliance v Bruselu v pondělí krátce po poledni slavnostně vztyčily vlajku Švédska, které se oficiálně stalo 32. členským státem NATO ve čtvrtek 7. března.

NATO

Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO

Svět

Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Pro ratifikaci hlasovalo 188 poslanců, šest poslanců Hnutí naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) bylo proti, nikdo se nezdržel hlasování. Po rozhodnutí se v jednacím sále ozval potlesk.

Mark Rutte

Svět

Svět hledá nového šéfa NATO. Jedno jméno zaznívá stále častěji

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

Joe Biden

Trump zpochybňuje kolektivní obranu, vzkazuje Biden členům NATO

Svět

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Donald Trump zcela vážně zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO. Víkendové výroky pravděpodobného republikánského vyzyvatele v listopadových volbách označil za pozvánku pro ruského prezidenta Vladimira Putina k napadení amerických spojenců v Evropě.

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump varoval NATO. Američané by nemuseli přijít na pomoc

Svět

Varovné výroky pro členské státy NATO zaznívají během prezidentské kampaně Donalda Trumpa, který je favoritem na zisk republikánské nominace pro listopadový boj o Bílý dům. Trump uvedl, že pokud země nebudou dávat dostatek prostředků na obranu a napadne je Rusko, nepřijdou jim Američané pod jeho vedením na pomoc.

Jens Stoltenberg

Stoltenberg předpokládá dlouhodobou konfrontaci NATO a Ruska

Svět

NATO musí být připravené na dlouhotrvající konfrontaci s Ruskem, která by mohla trvat i několik dekád, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag. Je podle něj třeba, aby spojenci rychle rozšiřovali obranné kapacity.

Robert Fico, slovenský premiér

Fico odmítl Ukrajinu v NATO. Označil ji za jednu z nejzkorumpovanějších zemí

Svět

Ukrajinu pobouřily nejnovější výroky slovenského premiéra Roberta Fica, které pronesl před blížící se schůzkou s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem. Fico odmítl dodávky zbraní a munice ze skladů slovenské armády i přijetí Ukrajiny do NATO. Podle jeho slov jde o zkorumpovanou zemi, ve které se pomoc od západních spojenců ztrácí.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové mohou zaútočit na NATO, míní Němci. Chtějí se připravit

Svět

Němečtí odborníci považují v příštích pěti až osmi letech za reálnou možnost ruského vojenského útoku na některou ze zemí Severoatlantické aliance. Tuto obavu vyjádřil německý ministr obrany Boris Pistorius v dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Der Tagesspiegel. Podle něj sice bezprostřední vojenský útok Ruska momentálně nehrozí, ale Německo by mělo být připravené.

NATO

NATO finišuje s přípravami největšího cvičení od dob studené války

Svět

NATO spustí v příštím týdnu největší manévry za poslední desetiletí. Do cvičení Steadfast Defender se zapojí 90 tisíc vojáků, akce potrvá několik měsíců. Aliance si chce prověřit, jak jsou spojenci připraveni se zapojit do konfliktu s protivníkem, kterým může být například Rusko.

Vladimir Putin

Svět

NATO musí vnímat ruskou hrozbu jako věrohodnou, konstatoval ISW

Ruskou hrozbu musí vnímat Severoatlantická aliance jako věrohodnou, konstatovali analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Ti se zaměřili na nejnovější vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putin směrem k Finsku a dalším členským zemím NATO.

Petr Pavel

Válka v Izraeli se může stát globální, upozornil prezident Pavel

Domov

Konflikt na Blízkém východě má enormní potenciál stát se globální záležitostí, zejména vzhledem k tomu, jak začíná polarizovat svět, prohlásil prezident Petr Pavel na velitelském shromáždění. Ukrajinská protiofenziva se podle Pavla nevyvíjí podle očekávání Ukrajinců, přičemž podpora Západu byla nedostatečně masivní a rychlá. Mezinárodní terorismus nadále představuje hrozbu pro civilizaci a vedle Ruska je nejvýznamnější hrozbou pro NATO.

Maďarsko

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

Svět

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

NATO

NATO pozastaví smlouvu CFE. Rusko od ní odstoupilo

Svět

NATO pozastaví smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Aliance odsoudila postup Ruska, které se jí už několik let neřídilo a v noci na úterý od smlouvy definitivně odstoupilo. Smlouva byla klíčovým prvkem bezpečnostního uspořádání po konci studené války.

NATO

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

Svět

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.