Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Pro ratifikaci hlasovalo 188 poslanců, šest poslanců Hnutí naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) bylo proti, nikdo se nezdržel hlasování. Po rozhodnutí se v jednacím sále ozval potlesk.

Maďarsko ratifikovala přijetí Švédska do NATO jako poslední členská země Aliance. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. ledna. Poslanci maďarského vládního bloku Fidesz-KDNP odkládali toto rozhodnutí již přes půldruhého roku, přičemž opakovaně tvrdili, že Maďarsko v nebude poslední.

I generální tajemník NATO předpokládal, že maďarský parlament schválí vstup Švédska do Severoatlantické aliance koncem února. Tímto krokem byla odstraněna poslední překážka pro přijetí severské země do NATO.

Jens Stoltenberg také nedávno vyjádřil potěšení z vývoje v Turecku, kde byl dokončen poslední krok ratifikace vstupu Švédska do NATO před několika týdny. Turecký parlament dokument schválil a prezident Recep Tayyip Erdogan ho podepsal. Kandidátský vstup do NATO tak potvrdilo všech 31 členských států aliance.

Švédsko, tradičně neutrální země, podalo žádost o vstup do aliance spolu s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států již schválila vstup obou zemí v roce 2022 nebo na začátku roku 2023. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku, a Finsko se stalo členem NATO na začátku dubna.

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan ale podmínil ratifikaci švédské žádosti schválením Kongresu USA k nákupu stíhaček F-16. Další podmínkou bylo zrušení zbrojních embarg Kanady a dalších členů NATO vůči Turecku.

Problematické tak zůstávalo pouze Maďarsko. Předseda maďarského Národního shromáždění László Kövér navíc ani nepodporoval vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Vyplývá to z rozsáhlého rozhovoru pro server index.hu.

Kövér poukazoval na závazky členských států NATO v případě napadení a tvrdil, že Švédsko si toho není vědomo, což považuje za vážné nedorozumění. Kövér také dříve vzkázal generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi, že by celý spor měl být již dávno vyřešen, pokud by Stoltenberg přesvědčoval spíše švédské politiky než se snažil přesvědčit Budapešť. 

Témata:  Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

11:27

Kam se poděl padlý prezident Sýrie? Rusko poprvé otevřeně promluvilo o Asadovi

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova převezen do Ruska po rychlém pádu režimu. Tento krok má demonstrovat ochotu Ruska poskytovat ochranu spojencům v mimořádných situacích. Rjabkov v rozhovoru pro NBC News uvedl, že Asad je nyní v bezpečí a Rusko nebude spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC), aby ho vydalo k soudu, protože ani Rusko, ani Sýrie neuznávají jurisdikci ICC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy