Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Pro ratifikaci hlasovalo 188 poslanců, šest poslanců Hnutí naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) bylo proti, nikdo se nezdržel hlasování. Po rozhodnutí se v jednacím sále ozval potlesk.

Maďarsko ratifikovala přijetí Švédska do NATO jako poslední členská země Aliance. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. ledna. Poslanci maďarského vládního bloku Fidesz-KDNP odkládali toto rozhodnutí již přes půldruhého roku, přičemž opakovaně tvrdili, že Maďarsko v nebude poslední.

I generální tajemník NATO předpokládal, že maďarský parlament schválí vstup Švédska do Severoatlantické aliance koncem února. Tímto krokem byla odstraněna poslední překážka pro přijetí severské země do NATO.

Jens Stoltenberg také nedávno vyjádřil potěšení z vývoje v Turecku, kde byl dokončen poslední krok ratifikace vstupu Švédska do NATO před několika týdny. Turecký parlament dokument schválil a prezident Recep Tayyip Erdogan ho podepsal. Kandidátský vstup do NATO tak potvrdilo všech 31 členských států aliance.

Švédsko, tradičně neutrální země, podalo žádost o vstup do aliance spolu s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států již schválila vstup obou zemí v roce 2022 nebo na začátku roku 2023. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku, a Finsko se stalo členem NATO na začátku dubna.

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan ale podmínil ratifikaci švédské žádosti schválením Kongresu USA k nákupu stíhaček F-16. Další podmínkou bylo zrušení zbrojních embarg Kanady a dalších členů NATO vůči Turecku.

Problematické tak zůstávalo pouze Maďarsko. Předseda maďarského Národního shromáždění László Kövér navíc ani nepodporoval vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Vyplývá to z rozsáhlého rozhovoru pro server index.hu.

Kövér poukazoval na závazky členských států NATO v případě napadení a tvrdil, že Švédsko si toho není vědomo, což považuje za vážné nedorozumění. Kövér také dříve vzkázal generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi, že by celý spor měl být již dávno vyřešen, pokud by Stoltenberg přesvědčoval spíše švédské politiky než se snažil přesvědčit Budapešť. 

Témata:  Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy