Švédsko

NATO

NATO vyvěsilo švédskou vlajku

Svět

Před budovou sídla Severoatlantické aliance v Bruselu v pondělí krátce po poledni slavnostně vztyčily vlajku Švédska, které se oficiálně stalo 32. členským státem NATO ve čtvrtek 7. března.

NATO

Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO

Svět

Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Pro ratifikaci hlasovalo 188 poslanců, šest poslanců Hnutí naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) bylo proti, nikdo se nezdržel hlasování. Po rozhodnutí se v jednacím sále ozval potlesk.

Švédsko, ilustrační foto

Švédové mají Rusko za hlavní bezpečnostní hrozbu

Svět

Švédsko považuje Rusko za hlavní mezinárodní bezpečnostní hrozbu, uvedla tamní zpravodajská služba SÄPO ve středu. Varovala také před zahraničními nepřáteli, kteří by se mohli pokusit využít zvýšené riziko násilí ze strany islamistů a krajní pravice.

Maďarsko

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

Svět

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

NATO

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

Svět

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

NATO

Svět

Maďarsko zatím neplánuje hlasovat o vstupu Švédska do NATO

V programu aktuálního plenárního zasedání maďarského parlamentu není zařazeno schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Pro server atv.hu to uvedlo tiskové oddělení zákonodárného sboru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom očekává přijetí Švédska do aliance během schůzky ministrů zahraničních věcí 28. a 29. listopadu.

Jens Stoltenberg

Stoltenberg řekl, kdy Švédsko zřejmě vstoupí do NATO

Svět

Švédsko by mělo být již příští měsíc oficiálně přijato do řad Severoatlantické aliance (NATO) poté, co švédské členství přestalo blokovat Turecko. V dopise adresovaném členským zemím Aliance to uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg s tím, že by se tak mělo stát během schůzky ministrů zahraničních věcí 28. a 29. listopadu.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj je ve Švédsku. Řešil gripeny i obrněná vozidla

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje s letními zahraničními cestami. V sobotu dorazil i s manželkou do Švédska, které v uplynulých dnech slíbilo Kyjevu další vojenskou pomoc. Kyjev také usiluje o předání stíhaček Gripen, jimiž Stockholm disponuje.

Švédsko, ilustrační foto

Svět

Švédsko zvýšilo úroveň výstrahy před teroristickými útoky

Švédská bezpečnostní služba ve čtvrtek zvýšila výstrahu před teroristickou hrozbou na druhou nejvyšší úroveň. Krok následuje po řadě případů pálení koránu a dalších podobných činů se svatou knihou islámu ve skandinávské zemi během posledních měsíců.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan ustoupil v otázce švédského členství v NATO

Svět

Severoatlantická aliance může velice brzy zažít historickou změnu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan souhlasil, že už nebude vzdorovat vůči vstupu Švédska a předloží svému parlamentu ratifikaci co nejdříve. Novinářům to na tiskové konferenci ve Vilniusu řekl v pondělí večer generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, píše Politico.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.