Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédové mají Rusko za hlavní bezpečnostní hrozbu

Švédsko, ilustrační foto
Švédsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Švédsko považuje Rusko za hlavní mezinárodní bezpečnostní hrozbu, uvedla tamní zpravodajská služba SÄPO ve středu. Varovala také před zahraničními nepřáteli, kteří by se mohli pokusit využít zvýšené riziko násilí ze strany islamistů a krajní pravice.

"Všichni se musíme naučit žít s vážnou bezpečnostní situací," uvedla šéfka SÄPO Charlotte von Essenová na tiskové konferenci věnované výroční zprávě o hrozbách, kterým skandinávská země čelí.

"Především Rusko, ale i Čína a Irán stále představují pro Švédsko největší hrozbu a pracují, do určité míry také spolupracují, na změně současného bezpečnostního systému," dodala.

Stockholm loni v létě zvýšil úroveň teroristické hrozby v zemi z třetího na čtvrtý stupeň z pěti. Stalo se tak po několika incidentech, při nichž došlo ve Švédsku a sousedních zemích k pálení Koránu, což rozhněvalo muslimy a vyvolalo výhrůžky od džihádistů. Ve výroční zprávě se také uvádí, že hrozby ze strany krajní pravice a islamistů by mohly využívat nepřátelé z ciziny.

"Zahraniční mocnosti mohou využít násilných extremistů a jiné typy organizací a jednotlivců jako zástupce na vykonávání činnosti ohrožující bezpečnost," varovala švédská zpravodajská služba.

Operační šéf SÄPO Fredrik Hallstrom na středeční tiskové konferenci uvedl, že západní země vyhošťují rostoucí počet ruských špionů. Moskva podle něj mění svou taktiku a používá metody, které jsou více oportunistické.

Témata:  Švédsko Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy