Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další ruská sabotáž? Švédsko vyšetřuje poškození podmořského kabelu

Další ruská sabotáž? Švédsko vyšetřuje poškození podmořského kabelu

Foto: Gunnar Seijbold/Government Offices

Švédské úřady oznámily vyšetřování poškození podmořského kabelu C-Lion 1, spojujícího Finsko a Německo. Rušení neovlivňuje funkci ani telekomunikačního spojení ani datového přenosu. Policie uvedla, že v tuto chvíli nemá žádného podezřelého. Incident není ojedinělý, v posledních měsících došlo v Baltském moři k řadě incidentů spojených s poškozením kabelů a jiné infrastruktury.

Finský operátor Cinia uvedl, že zaznamenal „nějaké rušení“ na svém komunikačním kabelu C-Lion 1, který spojuje Finsko a Německo. Tentýž kabel byl přerušen v listopadu loňského roku, obviněna z incidentu byla čínská loď.

„Nicméně rušení neovlivňuje funkčnost telekomunikačních spojení běžících v tomto kabelu a datový provoz pokračuje normálně,“ uvedla společnost dle serveru France24 v prohlášení a dodala, že příčina je „stále vyšetřována“.

„Otevřeli jsme předběžné vyšetřování podezřelého přetrženého kabelu v Baltském moři a v rámci švédské ekonomické zóny,“ řekl mluvčí švédské policie Mathias Rutegard. Dodal, že policie v tuto chvíli nemá žádného podezřelého.

Mluvčí švédské pobřežní stráže Karin Carsová uvedla že nemá informace o tom, kdy došlo k poškození, ale řekla, že pobřežní stráž začala mířit na místo už v noci před tím. Švédský premiér Ulf Kristersson uvedl na sociální síti X, že vláda situaci sleduje.

„Všechny zprávy o možném poškození infrastruktury v Baltském moři bereme velmi vážně. Jak jsem již dříve říkal, musí být vnímány v kontextu závažné bezpečnostní situace,“ řekl Kristersson.

V posledních měsících došlo k nárůstu poškození podmořské infrastruktury v Baltském moři, což je převážně způsobeno civilními loděmi, které při plavbě tahají kotvy přes kabely. Švédská policie pro server BBC uvedla, že „předběžné vyšetřování se týká podezření ze sabotáže“.

Evropská komise v pátek oznámila, že zpřísní bezpečnostní požadavky na podmořské kabely a zaměří financování na nasazení nových a chytrých kabelů. Také uvedla, že EU zvýší kapacitu pro rychlou opravu poškozených kabelů a bude uplatňovat sankce proti „nepřátelským aktérům“ a „stínové flotile“. Bezpečnostní analytici tvrdí, že Rusko provozuje „stínovou flotilu“ stovek plavidel, jejímž cílem je obcházet západní sankce – přičemž některé z nich jsou obviňovány z poškození kabelů.

V posledních měsících západní představitelé obvinili ruské lodě z poškozování podmořských komunikačních a energetických kabelů při několika významných incidentech v Baltském moři. Evropští lídři a odborníci se domnívají, že jde o akt „hybridní války“ proti západním zemím podporujícím Ukrajinu, a volají po zvýšené námořní bezpečnosti. Napětí v Baltském moři vzrostlo po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2022.

Nicméně špatné počasí, nevhodné vybavení a lidská chyba mohou být zodpovědné za některé škody.

Témata:  Švédsko

Související

Aktuálně se děje

30. dubna 2025 12:09

Vodácké počasí v Česku. Experti prozradili, jaká je aktuální situace na řekách

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Koncesionářské poplatky: Kde je v roce 2025 ještě platí?

Veřejnoprávní média v Evropě jsou financována různými způsoby, přičemž koncesionářské poplatky zůstávají jedním z hlavních modelů v několika zemích Evropské unie. V současnosti se tyto poplatky vybírají v deseti státech EU, přičemž ve většině z nich jsou spojeny pro televizi i rozhlas. Nejvyšší částky odvádějí domácnosti v Německu a Rakousku, zatímco nejnižší poplatky platí lidé v Portugalsku a Řecku.