Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko je největší bezpečnostní hrozba, oznámilo Švédsko

Rusko je největší bezpečnostní hrozba, oznámilo Švédsko

Foto: Gunnar Seijbold/Government Offices

Rusko představuje největší bezpečnostní hrozbu pro Švédsko a jeho spojence v nadcházejících letech. Vyplývá to z nové bezpečnostní strategie, kterou Stockholm vydal v pondělí a která bude platit do roku 2030. Uvedl to server Barron´s s odkazem na agenturu AFP.

Premiér Ulf Kristersson, ministr obrany Pal Jonsson a poradce pro národní bezpečnost Henrik Landerholm představili na stockholmské tiskové konferenci novou národní strategii, v níž uvedli, že v současnosti „hrozba pro Švédsko je široká a vážná“.

„Rusko je největší a nejvážnější hrozbou pro naši národní bezpečnost," řekl Jonson podle místního média Expressen. „Ozbrojený útok proti Švédsku a jeho spojencům nelze vyloučit," uvádí se v nové bezpečnostní strategii.

Švédsko posílilo svou politiku národní bezpečnosti uprostřed obav, které vedly vrchního velitele jeho armády v lednu k varování Švédů, že se musí „duševně připravit na válku“.

Ministr obrany Pål Jonson upozornil, že závažnost ruské hrozby bude záviset na vývoji války na Ukrajině. 

Přestože ruské síly utrpěly na Ukrajině těžké ztráty, vojenská síla Moskvy zůstává podle nové strategie značná.

„Rusko má nízký práh pro použití vojenské síly, je připraveno podstoupit velká politická a vojenská rizika a také vyjádřilo vysoké ambice na přezbrojení,“ dodal Jonson.

Podle politika se další „autoritářské“ státy, jako je Čína, snaží posílit svůj vliv a zpochybnit „světový řád založený na pravidlech“. Informuje turecká státní agentura Anadolu Ajansi.

„Můžeme konstatovat, že Čína nyní provádí rozsáhlé přezbrojení, které ovlivňuje regionální stabilitu v indo-pacifickém regionu,“ řekl ministr obrany.

Švédská vláda podnikla kroky k ochraně svých strategických zájmů, především na severu země. V lednu 2023 švédská těžební společnost objevila v arktické oblasti největší ložisko kovů vzácných zemin v Evropě, které jsou klíčové pro výrobu technologií, jako jsou větrné turbíny, elektromobily, chytré telefony a displeje.

Nová bezpečnostní strategie přichází v souvislosti s posílením švédské obrany po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. V reakci na ruskou agresi se Švédsko v březnu 2024 stalo členem NATO.

Témata:  Rusko Švédsko válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy