Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO vyvěsilo švédskou vlajku

NATO
NATO
Foto: NATO

Před budovou sídla Severoatlantické aliance v Bruselu v pondělí krátce po poledni slavnostně vztyčily vlajku Švédska, které se oficiálně stalo 32. členským státem NATO ve čtvrtek 7. března.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v krátké promluvě přivítal Švédsko v "těchto kritických chvílích pro naši bezpečnost". Švédsko jako členská země podle něj učiní Alianci silnější a bezpečnější.

"Vstup Švédska ukazuje, že dveře NATO zůstávají otevřené a každá země musí mít možnost vybrat si svou cestu," prohlásil Stoltenberg s tím, že za tento princip Ukrajina bojuje přímo na frontě proti ruské armádě.

Kristersson poznamenal, že Švédsko se na členství v Alianci připravovalo celá desetiletí a zvláště během uplynulých dvou let, od kdy si spolu s Finskem podalo přihlášku o vstup v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Zdůraznil, že Švédsko se účastnilo programu spolupráce s Aliancí v rámci nečlenských států Partnerství za mír od zahájení tohoto projektu v roce 1994 a od té doby absolvovalo s členy NATO mnoho společných vojenských cvičení. "Po ruské invazi bylo pro nás členství v NATO jediným rozumným krokem," konstatoval.

Podle Kristerssona má Švédsko, které se nachází na "územní křižovatce severní Evropy", potenciál posílit Alianci díky své silné armádě, která operuje na souši, moři i ve vzduchu, a také díky modernímu vojenskému průmyslu. Upozornil, že Švédsko zdvojnásobilo svůj obranný rozpočet a od letošního roku přesahuje dvě procenta HDP.

Švédsko oficiálně vstoupilo do NATO ve čtvrtek 7. března, kdy byl přístupový protokol ratifikován všemi členskými státy a uložen na americkém ministerstvu zahraničních věcí, které má roli kustoda Severoatlantické smlouvy. Příslušné dokumenty pak osobně převzal americký ministr zahraničí Antony Blinken od švédského premiéra Kristerssona.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy