Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je čtvrtstoletí v NATO, probíhají připomínkové akce

NATO
NATO
Foto: NATO

Konference Naše bezpečnost, která se koná dnes na Pražském hradě, připomene 25 let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO). Na této události vystoupí nejvyšší čeští ústavní činitelé spolu s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a bývalým generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem.

Česko se stalo členem NATO 12. března 1999. Důležité výročí dnes bude připomenuto i průletem stíhaček nad Prahou.

Prezident Petr Pavel udělí Clintonovi státní vyznamenání, a oba následně vystoupí na konferenci. Na této akci se také představí premiér Petr Fiala (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Do tradiční politické diskuse se zapojí představitelé parlamentních politických stran.

Na panelech se bude debatovat o budoucnosti NATO, a to jak poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, tak náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Tématu propojování vnější a vnitřní bezpečnosti se na konferenci budou věnovat policejní prezident Martin Vondrášek a generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

NATO (Severoatlantická aliance) je mezinárodní vojenská aliance, která vznikla v roce 1949 jako kolektivní obranný pakt založený na vzájemné obraně a spolupráci mezi svými členskými státy.

Hlavním cílem NATO je zajištění bezpečnosti a obrany svých členů před jakýmkoli vnějším útokem. Organizace poskytuje platformu pro vojenskou spolupráci, cvičení a plánování obrany.

Členové NATO se zavazují k vzájemné obraně v případě útoku na kteréhokoli z nich a spolupracují na řešení různých globálních bezpečnostních výzev.

Česká republika se stala členem Severoatlantické aliance (NATO) 12. března 1999. Tento krok byl součástí širšího procesu, kdy se země střední a východní Evropy, včetně některých bývalých členů Varšavské smlouvy, připojovaly k NATO po pádu komunistických režimů a rozpadu Sovětského svazu.

Český vstup do NATO byl strategickým krokem, který měl zajistit bezpečnost země a regionu prostřednictvím kolektivní obrany a spolupráce s ostatními členskými státy aliance. Připojení k NATO bylo chápáno jako symbolický krok směrem k západním demokratickým hodnotám a integraci do euroatlantického společenství.

Před vstupem do NATO Česká republika musela splnit určité požadavky a kritéria, včetně reformy ozbrojených sil, demokratizace a modernizace obranných struktur. Vstup do aliance byl potvrzen s podporou české veřejnosti i politického vedení země.

Po vstupu do NATO Česká republika získala záruku bezpečnosti a podporu ze strany ostatních členů aliance, a zároveň se stala aktivním účastníkem vojenských operací a misí NATO po celém světě.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy