reklama

Na Trumpovy výroky ze sobotního předvolebního mítinku v Conway v Jižní Karolíně upozornila americká zpravodajská televize CNN. Podle její redakce se tak exprezident přiznal k tomu, že by v případě návratu do Bílého domu nedodržel základní ustanovení NATO ohledně kolektivní obrany.

Trump konkrétně zavzpomínal na setkání s prezidentem blíže nespecifikované velké země, který se ho dotázal, zdali přijdou Američané na pomoc, pokud tato země nebude vydávat dostatečné prostředky na obranu a bude napadena Ruskem. "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl mu Trump podle svých slov.

Bílý dům taková vyjádření ostře odsoudil, označil je za odporná a šílená. "Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené - a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku," píše se v prohlášení.

Washington zdůraznil, že současný prezident a pravděpodobný Trumpův vyzyvatel v listopadové volbě Joe Biden hodlá nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, nikoliv vyzývat k válkám.

Na konci února přitom uplynou dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na sousední Ukrajinu, přičemž zejména v poslední době v rámci evropských členských zemí NATO rostou obavy z možného pokračování ruské agrese dále na západ v případě úspěchu v probíhajícím konfliktu.