Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump zpochybňuje kolektivní obranu, vzkazuje Biden členům NATO

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Donald Trump zcela vážně zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO. Víkendové výroky pravděpodobného republikánského vyzyvatele v listopadových volbách označil za pozvánku pro ruského prezidenta Vladimira Putina k napadení amerických spojenců v Evropě.

Na Trumpovy výroky ze sobotního předvolebního mítinku v Conway v Jižní Karolíně upozornila americká zpravodajská televize CNN. Podle její redakce se tak exprezident přiznal k tomu, že by v případě návratu do Bílého domu nedodržel základní ustanovení NATO ohledně kolektivní obrany.

Trump konkrétně zavzpomínal na setkání s prezidentem blíže nespecifikované velké země, který se ho dotázal, zdali přijdou Američané na pomoc, pokud tato země nebude vydávat dostatečné prostředky na obranu a bude napadena Ruskem. "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl mu Trump podle svých slov.

"Je to hloupé, je to ostudné, je to neamerické," uvedl Biden při krátkém úterním vystoupení před televizními kamerami. Zdůraznil, že pro něj je členství v Severoatlantické alianci posvátným závazkem, od kterého se neodkloní.

Podle současného prezidenta dal jeho předchůdce Putinovi pozvánku k napadení některých amerických spojenců v Evropě. "Celý svět to slyšel. A nejhorší na tom je, že to myslí vážně," poznamenal.

Biden se domnívá, že Trump nechápe přínos principu kolektivní obrany a vidí NATO jako břemeno. Nynější šéf Bílého domu připomněl, že článek 5 byl v historii aplikován zatím jen po teroristických útocích z 11. září 2001.

Témata:  Joe Biden Donald Trump NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy