Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský bombardér narušil vzdušný prostor Švédska

Ruský bombardér Suchoj Su-24
Ruský bombardér Suchoj Su-24
Foto: Wikimedia Commons

Ruské vojenské letadlo v pátek krátce narušilo švédský vzdušný prostor a byly k němu vyslány švédské stíhačky. Incident se odehrál východně od švédského ostrova Gotland, který leží v Baltském moři, uvedly v sobotu švédské ozbrojené síly.

Švédsko vyslalo k ruskému bombardéru Suchoj Su-24 dvě stíhačky Gripen, které letadlo varovaly slovní výzvou. Ruské bojové letadlo však neodpovědělo, uvedly švédské ozbrojené síly v prohlášení. Podle švédské armády však Suchoj narušil švédský vzdušný prostor jen krátce.

„Mohu potvrdit, že došlo k narušení,“ uvedla tisková mluvčí Therese Fagerstedtová.

„Tato akce Ruska je nepřijatelná a ukazuje nedostatek respektu k naší územní celistvosti," řekl velitel švédského letectva Jonas Wikman. „Sledovali jsme celou síť událostí a byli jsme na místě, abychom zasáhli," dodal v souvislosti s incidentem.

Podle švédské armády došlo k podobnému narušení švédského vzdušného prostoru ruskými letadly naposledy v roce 2022. Dva ruské letouny Suchoj Su-27 a dva letouny Suchoj Su-24 také vstoupily do švédského vzdušného prostoru poblíž ostrova Gotland, který je vzdálen necelých 350 kilometrů od ruské enklávy Kaliningradu.

Vojenský analytik a někdejší podplukovník švédské armády Jörgen Elfving je přesvědčen, že incident je nutno vnímat v kontextu členství Švédska v NATO. Podle něj jde o jednu z mnoha aktivit, které Rusko podniká proti Švédsku a dalším státům v oblasti Baltského moře.

„Rusové posílají Švédsku signál, že se ‚můžeme chovat, jak chceme‘. Týká se to také ruského pohledu na to, že Baltské moře se stalo mořem NATO, což jim dává pocit, že ‚musí napnout svaly‘,“ uvedl.

Švédsko vstoupilo do Severoatlantické aliance na začátku března. Stejně jako sousední Finsko se v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 rozhodlo ustoupit od své dlouhodobé politiky vojenské neangažovanosti a požádat o vstup do NATO.

Páteční incident se odehrál v době, kdy se Švédsko spolu s dalšími zeměmi NATO účastní námořního cvičení v Baltském moři.

Finsko v pátek v samostatném prohlášení uvedlo, že má podezření, že jeho vzdušný prostor byl 10. června narušen čtyřmi ruskými vojenskými letouny.

Témata:  Švédsko Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy