Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině a umožnit tak přednostní dodání stíhaček F-16. Oznámil to v úterý v Bruselu švédský ministr obrany Pal Jonson, píše agentura Reuters.

Kyjev jednal již od loňska se Stockholmem o možnosti získání stíhaček Gripen švédské výroby, přičemž tato severská země přislíbila, že jejich vyslání na Ukrajinu zváží.

Země, které plánují Ukrajině darovat stíhačky typu F-16 americké výroby, však nyní Stockholm vyzvaly, aby s dodávkou gripenů ještě počkal, řekl ministr Jonson švédské tiskové agentuře TT. Dodal, že takový krok souvisí s tím, že země se nyní soustředí na to, aby byly na Ukrajině zavedeny právě zmíněné F-16tky.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v pondělí pozdě večer agentuře Reuters řekl, že Kyjev obdrží první dodávky F-16tek již brzy. Zároveň však dodal, že zhruba polovina ze zoufale potřebné a už i slíbené vojenské pomoci bohužel přijíždí na Ukrajinu pozdě, přestože Kyjev je za ni Západu vděčný.

Z tohoto zpoždění však podle jeho slov profituje větší a lépe vyzbrojený nepřítel - Rusko, které nasazuje na frontu více vojáků i techniky.

Belgie se v úterý 28. května na začátku návštěvy ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského zavázala dodat Ukrajině 30 stíhaček F-16 do roku 2028, aby pomohla Kyjevu v boji s ruskou invazí.

Stroje, které Belgie dodá Ukrajině, bude možné použít jen na jejím území. Uvedl to belgický premiér Alexander De Croo. Píše Le Monde.

Belgie se zavázala dodat Ukrajině letouny F-16 v rámci širší iniciativy evropských spojenců. Brusel celkově vyčlenil 1,2 miliardy eur (29,6 miliard korun) na poskytování vojenské podpory Ukrajině od ruské invaze v roce 2022.

Témata:  Švédsko Gripen válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.