Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině a umožnit tak přednostní dodání stíhaček F-16. Oznámil to v úterý v Bruselu švédský ministr obrany Pal Jonson, píše agentura Reuters.

Kyjev jednal již od loňska se Stockholmem o možnosti získání stíhaček Gripen švédské výroby, přičemž tato severská země přislíbila, že jejich vyslání na Ukrajinu zváží.

Země, které plánují Ukrajině darovat stíhačky typu F-16 americké výroby, však nyní Stockholm vyzvaly, aby s dodávkou gripenů ještě počkal, řekl ministr Jonson švédské tiskové agentuře TT. Dodal, že takový krok souvisí s tím, že země se nyní soustředí na to, aby byly na Ukrajině zavedeny právě zmíněné F-16tky.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v pondělí pozdě večer agentuře Reuters řekl, že Kyjev obdrží první dodávky F-16tek již brzy. Zároveň však dodal, že zhruba polovina ze zoufale potřebné a už i slíbené vojenské pomoci bohužel přijíždí na Ukrajinu pozdě, přestože Kyjev je za ni Západu vděčný.

Z tohoto zpoždění však podle jeho slov profituje větší a lépe vyzbrojený nepřítel - Rusko, které nasazuje na frontu více vojáků i techniky.

Belgie se v úterý 28. května na začátku návštěvy ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského zavázala dodat Ukrajině 30 stíhaček F-16 do roku 2028, aby pomohla Kyjevu v boji s ruskou invazí.

Stroje, které Belgie dodá Ukrajině, bude možné použít jen na jejím území. Uvedl to belgický premiér Alexander De Croo. Píše Le Monde.

Belgie se zavázala dodat Ukrajině letouny F-16 v rámci širší iniciativy evropských spojenců. Brusel celkově vyčlenil 1,2 miliardy eur (29,6 miliard korun) na poskytování vojenské podpory Ukrajině od ruské invaze v roce 2022.

Témata:  Švédsko Gripen válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.