Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko poskytne Ukrajině zatím největší balík vojenské pomoci

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Švédsko ve středu oznámilo, že Ukrajině poskytne další vojenskou pomoc v hodnotě 13 miliard švédských korun. Jde o největší balík vojenské pomoci, který Stockholm poskytl Kyjevu, uvedla agentura AP. 

Jde o přislíbenou vojenskou pomoc, která se podle vicepremiérky Ebby Buschové skládá z vybavení na vrcholu ukrajinského seznamu priorit. Šestnáctý švédský balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu od začátku ruské invaze zahrnuje protivzdušnou obranu, dělostřeleckou munici a obrněná vozidla.

Švédský ministr obrany Pal Jonsson zopakoval, že dodání stíhaček JAS 39 Gripen na Ukrajinu je zatím vyloučeno. Kyjev se podle jeho slov soustředí na realizaci programu amerických stíhaček F-16, jejichž dodání přislíbilo několik evropských zemí. Švédsko však podle Jonssona stále pracuje na tom, aby mohlo stíhačky Gripen poskytnout později.

Součástí nového balíčku vojenské pomoci jsou i dvě letadla včasné výstrahy SAAB ASCC. Stroje švédské výroby budou mít podle ministra obrany velký vliv na ukrajinskou protivzdušnou obranu, neboť doplní a posílí slíbené stíhačky F-16.

"Dokážete identifikovat příchozí řízené střely, identifikovat bezpilotní letouny a cíle na souši i na moři... Celkové hodnocení je takové, že darování radarového průzkumného letadla ASC 890 by mělo mít pro ukrajinské vzdušné síly v současnosti největší význam," vysvětlil ministr.

Témata:  Armáda Ukrajina Švédsko Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.