Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Greta Thunbergová byla obviněna z ignorování policejních příkazů

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová
Foto: Wikimedia Commons

V úterý švédská prokuratura zahájila obvinění proti klimatické aktivistce Gretě Thunbergové za občanskou neposlušnost. Incident se týká protestu před švédským parlamentem, během kterého Thunbergová odmítla odejít po výzvě policie.

Soudní zasedání je naplánováno na 8. května," prohlásil v úterý mluvčí soudů pro AFP. Gretě Thunbergové, ve věku 21 let, a dalším klimatickým aktivistům, kteří 11. března zablokovali hlavní vchod do parlamentu, bylo kladené obvinění. I když byl hlavní vchod uzavřen, poslanci mohli použít boční vchody k vstupu do budovy.

Policie dvakrát (12. a 14. března) odvedla Thunbergovou od budovy, protože nereagovala na pokyny k opuštění místa. Nyní je obviněna ze dvou případů občanské neposlušnosti, ale sama aktivistka tyto obvinění odmítá, jak vyplývá ze soudních dokumentů, které získala agentura AFP.

Švédské soudy dvakrát pokutovaly známou aktivistku za neposlušnost při klimatických protestech. Londýnský soud letos v únoru osvobodil Thunbergovou a další aktivisty kvůli obvinění za rušení veřejného pořádku, protože policie nedostatečně vymezila, kde se měli pohybovat.

Témata:  Greta Thunbergová Švédsko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy