Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá policie při protestu proti těžbě uhlí zadržela Gretu Thunbergovou

Policie Německo
Policie Německo
Foto: Facebook

Německá policie zasahující proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní dnes zadržela Gretu Thunbergovou, uvedla agentura Reuters. Během odpoledne se tato Švédka se skupinou několika desítek dalších demonstrantů dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázaný. Dnešní protest souvisí s vyklízením nedaleké vísky Lützerath, kterou čeká demolice kvůli dobývání uhlí.

Policie Thunbergovou zadržela asi devět kilometrů od Lützerathu, tři policisté ji odnesli z místa, kde s ostatními aktivisty protestovala. Později ji odvedli k policejním dodávkám. Po ověření totožnosti ji strážci pořádku propustili.

Policie už dříve během dne při zásahu použila obušky a slzný plyn, když se část demonstrantů oddělila od hlavní skupiny a usadila se u strmého okraje dolu Garzweiler. Policisté tuto skupinu, v níž byla i Thunbergová, obklíčili. Švédka se protestů proti těžbě uhlí v tomto regionu na západě Německa účastnila též v uplynulých dnech, podle médií ji policie zadržela i v neděli. O víkendu mluvila k demonstrantům u Lützerathu, rozšíření dolu Garzweiler označila za zradu "současné a budoucí generace".

Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté. V pondělí dva poslední klimatičtí aktivisté opustili tunel pod touto vískou.

V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od Garzweileru, dnes obsadilo 20 až 30 aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Nedaleko městečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath patřící koncernu RWE. "Tudy dnes žádný vlak s uhlím nepojede. Vlastními těly bráníme zkáze," uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände. Aktivisty, kteří odmítali z kolejí odejít, policisté odnesli.

Protestující se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné, aby v době energetické krize bylo zajištěné zásobování elektráren.

Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se dnes v Düsseldorfu přilepili k ministerstvu vnitra Severního Porýní-Vestfálska. Část z nich odešla sama, nebo je odtamtud vyvedla policie. V Kolíně nad Rýnem se protestující zase přilepili k silnici, a způsobili tak dopravní komplikace v době dopravní špičky.

Témata:  Greta Thunbergová policie Německo

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.