reklama

Fico připomněl, že příští týden bude jednat se Šmyhalem o humanitární pomoci. "Potvrdím, že žádné zbraně nedostane, pokud jde o slovenskou armádu a státní zásoby, a řeknu mu, že jsou věci, na které máme úplně, ale úplně jiný názor," řekl předseda Smeru v rozhlasovém vysílání.

Zatímco se vstupem Ukrajiny do EU slovenský premiér v případě splnění podmínek souhlasí, proti členství Kyjeva v Severoatlantické alianci se hodlá jasně vymezit. "Řeknu mu, že jsem proti členství Ukrajiny v NATO, že ho budu vetovat a blokovat, protože to je základ pro třetí světovou válku a nic jiné," vysvětlil.

Fico je také zvědavý na to, jak si Ukrajinci představují řešení konfliktu s Ruskem. Sám prý řešení nevidí. Přesto je podle jeho slov třeba hledat cestu, jak válku ukončit. Ukrajinu považuje předseda slovenské vlády za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě, ve které se ztrácí pomoc od západních spojenců.

Premiér tvrdí, že Ukrajina není suverénní a samostatnou zemí. "Je pod absolutním vlivem Spojených států amerických - a v tomto dělá EU obrovskou chybu, že si nechce nechat suverénní pohled na Ukrajinu a souhlasí jen s tím, co říkají USA," konstatoval.

Podle Fica skončí válka bolestivým kompromisem pro obě strany. "Co čekají? Že Rusové odejdou z Donbasu a Luhanska, anebo že odejdou z Krymu? Vždyť je to nereálné," prohlásil s tím, že prodlužování konfliktu bude prospívat jen Rusku.

Ukrajinu výroky slovenského premiéra pobouřily, web Ukrainska Pravda je označil za skandální. Zároveň připomněl, že Fico už dříve uvedl například to, že válka na Ukrajině nemá vojenské řešení. Rovněž se nechal slyšet, že Západ zakázal Kyjevu uzavření příměří. V očích Ukrajinců jde jen o papouškování tvrzení ruské propagandy.