reklama

Pistorius zdůraznil potřebu probuzení společnosti. Dodal, že německá armáda, Bundeswehr, musí být schopna čelit válečnému střetu. Jako preventivní opatření navrhl úpravu branné povinnosti, posílení obranných kapacit, větší efektivitu zbrojního průmyslu a případné otevření armády i pro ty, kteří dosud nemají německý pas.

Pistorius uvedl, že možné zapojení občanů cizí státní příslušnosti do armády není v Evropě neobvyklé a Německo by nebylo první zemí, která by takový krok učinila. V této souvislosti zmínil, že v Německu žijí lidé třeba i ve třetí generaci, kteří však stále nejsou občany země.

Ministr obrany také diskutoval s Der Tagesspiegel o vojenské pomoci Ukrajině, kterou vidí jako nezbytnou, ale s určitými limity. Upozornil na to, že Německo je největším podporovatelem Ukrajiny v rámci evropských států, a naléhal na další evropské země, aby přijaly větší odpovědnost.

Zároveň varoval, že v případě, že by Rusko vyhrálo konflikt a obsadilo Ukrajinu, vzroste hrozba pro území Severoatlantické aliance. Tyto výroky Pistoria přichází po zveřejnění německého rizikového scénáře, který naznačuje možný nárůst napětí mezi NATO a Ruskem do roku 2025.