reklama

Několikaměsíční manévry se budou skládat ze série menších cvičení a probíhat na rozsáhlém území od Severní Ameriky až po východní křídlo NATO u hranic s Ruskem. Zapojí se až 50 lodí, 80 bojových letadel a více než 1100 vozidel. Nejen proto jde o nejrozsáhlejší alianční cvičení od akce nazvané Reforger, která proběhla v roce 1988 ještě za studené války.

"Bude to jasná ukázka naší jednoty, síly a našeho odhodlání se navzájem chránit," řekl americký generál Chris Cavoli, jeden z nejvýše postavených velitelů aliance, o cvičení před několika dny.

Předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer minulý týden ve čtvrtek prohlásil, že aliance je silnější než kdy dřív. Zdůraznil však, že kvůli jakékoliv potenciální hrozbě je třeba dělat stále více. "Je to i o připravenosti," konstatoval nizozemský admirál. Bauer již o den dříve poznamenal, že je třeba posílit zejména kolektivní obranu.

Cvičení Steadfast Defender potrvá do konce května. Kromě vojáků ze všech 31 členských zemí se ho zúčastní i příslušníci švédské armády. Stockholm stále čeká na ratifikaci členství ze strany Turecka a Maďarska.

Dosud největší vojenské cvičení NATO od dob studené války proběhlo v roce 2018, ale zdaleka nemělo rozsah toho aktuálního. Manévry nazvané Trident Juncture na norském území absolvovalo 51 tisíc vojáků. Nynější akce se má zúčastnit 90 tisíc příslušníků ozbrojených sil členských zemí aliance.