reklama

Stoltenberg v interview, které v celém znění vyjde až v neděli, zdůraznil, že NATO nestojí o válku s Ruskem. "Musíme se však připravit na konfrontaci, která by mohla trvat desetiletí," vysvětlil. Podle jeho názoru neexistuje záruka, že se ruská agrese v případě triumfu na Ukrajině nerozšíří i dál na západ.

Generální tajemník považuje za současně nejlepší obranu podporu Ukrajiny a investice do vlastních vojenských kapacit. "Odstrašování funguje pouze tehdy, pokud je věrohodné," konstatoval.

Stoltenberg apeluje na členské státy aliance, aby co nejrychleji rozšířily kapacity zbrojního průmyslu ve snaze zvýšit dodávky na Ukrajiny a doplnit vlastní zásoby. "To znamená přejít od pomalé výroby v době míru k rychlé výrobě, která je nezbytná v době konfliktu," dodal.

Kreml podle tajemníka připravuje ruskou ekonomiku na dlouhotrvající válku. "Protože Rusko připravuje celou svou ekonomiku na válku, musíme i my udělat více pro naši bezpečnost," apeloval v rozhovoru.

Ruský prezident Vladimir Putin dal v tomto týdnu rozhovor americkému moderátorovi Tuckeru Carlsonovi, přičemž v něm popřel, že by Moskva mohla napadnout další země, například Polsko nebo pobaltské státy. V minulosti ale vylučoval i útok na Ukrajinu, takže polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podotkl, že Putinovi nevěří.