Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závěrečné komuniké: NATO vyzývá Čínu, aby ukončila veškerou podporu ruské válce na Ukrajině. Peking tvrdě reaguje

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Lídři NATO ve středu vyjádřili hluboké znepokojení nad prohlubujícími se vztahy Číny s Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Čína reagovala na tyto obvinění kritikou, označila je za plnou bojechtivé rétoriky a tvrdila, že obsah týkající se Číny obsahuje provokace, lži a pomluvy.

Lídři na summitu NATO ve Washingtonu prohlásili, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruské války na Ukrajině prostřednictvím partnerství bez omezení a široké podpory ruského obranného průmyslu. Tímto způsobem se podle jejich slov zvyšuje hrozba, kterou Rusko představuje pro své sousedy a euroatlantickou bezpečnost. Uvedl server The Guardian.

Závěrečné komuniké, schválené 32 členy NATO na summitu ve Washingtonu, také zdůrazňuje obavy ohledně jaderného arzenálu Pekingu a jeho schopností ve vesmíru.

„Myslím, že poselství vyslané NATO z tohoto summitu je velmi silné a velmi jasné a jasně definujeme odpovědnost Číny, pokud jde o umožnění ruské války," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a označil prohlášení za důležité poselství.

Lídři v prohlášení vyzvali Čínu, aby okamžitě zastavila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. Podle aliance Čína nemůže tolerovat největší válku v Evropě v nedávné historii, aniž by to negativně ovlivnilo její zájmy a pověst.

Dále vyzvali Čínu, aby dodržovala své závazky v kyberprostoru a jednala zodpovědně. Ve svém prohlášení rovněž upozornili na pokračující nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají svůj původ v Číně.

Spojené státy již delší dobu naléhají na své evropské spojence, aby věnovali větší pozornost hrozbám, které Čína představuje.

Lídři v prohlášení naléhali na Čínu, aby okamžitě ukončila veškerou podporu ruského válečného úsilí, což podle nich ohrožuje její zájmy a pověst v mezinárodním kontextu. Dále Čínu vyzvali k dodržování svých závazků v kyberprostoru a k odpovědnému jednání. Upozornili také na trvající nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají původ v Číně.

Peking trvá na tom, že neposkytuje přímou vojenskou podporu Rusku, ale udržuje silné obchodní vazby se svým sousedem během konfliktu.

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nelibost nad rostoucím zájmem NATO o Asii a požadovalo, aby aliance zůstala mimo asijsko-pacifický region a nevyprovokovala konfrontace. Podle pekingské mise v EU byl summit plný studené války a agresivní rétoriky.

"Materiál týkající se Číny obsahuje provokativní, lživé a pomlouvačné pasáže," uvedla mise ve svém prohlášení.

Závěrečné komuniké NATO obvinilo Čínu z trvalých kybernetických a hybridních aktivit, včetně dezinformací. Také vyvolalo obavy o rychlý rozvoj a diverzifikaci čínského jaderného arzenálu o více hlavic a sofistikované nosné systémy.

Danny Russel, bývalý náměstek amerického ministra zahraničí pro Asii a nynější viceprezident pro mezinárodní bezpečnost a diplomacii v Asijském institutu pro politiku společnosti, nazval nové prohlášení NATO "mimořádným krokem".

„Je to známka selhání Pekingu v pokusu o rozdělení Ruska a západní Evropy a jeho prázdných požadavků na neutralitu,“ uvedl Russel. „Čínské pokusy o rozdělování a vládnutí namísto toho vytvořily pozoruhodnou solidaritu mezi klíčovými národy euroatlantické a asijsko-pacifické oblasti.“

Čínští vojáci provedli společné vojenské cvičení v Bělorusku, což vyvolalo pozornost sousedního Polska, člena NATO a podporovatele Kyjeva.

"Polské ministerstvo obrany dobře rozumí rizikům spojeným s možným využitím těchto operací k dezinformačním a propagandistickým účelům," uvedlo polské ministerstvo obrany podle agentury AFP.

Čína již dříve uspořádala společná cvičení s Běloruskem, ačkoli cvičení „Falcon Assault“ je prvním od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Cvičení začalo v pondělí a má pokračovat do poloviny července, přičemž čínské ministerstvo obrany vyjádřilo naději na prohloubení spolupráce s Minskem.

Čína odmítla odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu a loni vydala dokument vyzývající k politickému řešení konfliktu, které by podle západních zemí mohlo Rusku umožnit udržet si většinu území, které na Ukrajině obsadilo, píše AFP a dodává, že strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od začátku invaze v roce 2022 ještě více prohloubilo.

Témata:  Summit NATO NATO Čína Rusko válka na Ukrajině Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy