Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil lídrům členských zemí na washingtonském summitu, že aliance je jedinečným uskupením v rámci celého světa. Stoltenberg očekává, že na akci dojde ke schválení další pomoci Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Vyjádřil se také k pozici USA v rámci bloku.
Stoltenberg na tiskové konferenci podle BBC uvedl, že očekává, že Spojené státy budou nadále silným partnerem v rámci NATO bez ohledu na to, zdali listopadové prezidentské volby vyhraje současný prezident Joe Biden, anebo vyzyvatel Donald Trump. Podle končícího generálního tajemníka je to v zájmu Washingtonu, protože země je pak silnější a bezpečnější.
Severoatlantická aliance je "uskupením přátel, které nikdo jiný nemá", zdůraznil její šéf. Připomněl, že předchozí Trumpova administrativa neměla problém s NATO jako takovým, ale s nedostatečným finančním příspěvkem některých členských zemí.
Podle Stoltenberga je třeba dosáhnout jednomyslného konsensu v otázce vstupu Ukrajiny do aliance. Zatím je brzy na to říct, kdy k němu dojde. Členské státy podle norského politika pracují na přibližování Kyjeva ke členství. Šéf NATO podotkl, že od summitu přepokládá schválení další významné pomoci Ukrajině.
Generální tajemník poukázal také na nepřetržitou hrozbu kyberútoků a sabotáží ze strany Ruska. "Musíme být ostražití," nabádal. Na otázku ohledně oznámené dodávky systémů protivzdušné obrany ukrajinské armády odpověděl, že spojenci nadále řeší, jak pro napadenou zemi udělat více.
USA a několik dalších členských zemí NATO poskytnou Ukrajině v nadcházejících měsících desítky systémů protivzdušné obrany. Vyplývá to z nové dohody, o které informuje agentura AP. Dohodu v úterý na úvod washingtonského summitu oznámil americký prezident Joe Biden.
Ze společného prohlášení několika zemí vyplývá, že Německo a Rumunsko uvolní další baterie systémů Patriot, zatímco Holandsko s dalšími spojenci poskytne komponenty k vytvoření jedné další baterie. Itálie předá Kyjevu systém SAMP-T. Kanada, Norsko, Španělsko či Velká Británie poskytnou další obranné systémy, například NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS či Gepard.
Letošní summit NATO se koná od úterý do čtvrtka v americkém Washingtonu a je posledním za vedení současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Hlavním tématem setkání lídrů členských států aliance je podpora Ukrajině, která již přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi.
Česko na summitu reprezentuje delegace, kterou tvoří prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka.
Témata: Jens Stoltenberg, NATO, Summit NATO, Ukrajina, USA
Související
1. října 2024 11:02
30. září 2024 18:30
17. září 2024 15:58
11. července 2024 8:05
10. července 2024 10:56
6. července 2024 10:53