Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 schválila bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a další pomoc

Summit NATO ve Vilniusu
Summit NATO ve Vilniusu
Foto: NATO

Na summitu NATO ve Vilniusu oznámily země skupiny G7 mezinárodní rámec, který má Ukrajině poskytnout dlouhodobé bezpečnostní záruky a posílit její obranu proti Rusku a odstrašit Moskvu od budoucí agrese.

Spojené státy, Německo, Japonsko, Francie, Kanada, Itálie, a Británie, spolu s Evropskou unií, vydaly společné prohlášení, ke kterému se mohou připojit další země. V prohlášení se uvádí, že rámec zahrnuje různé prvky, jako je poskytování moderního vojenského vybavení, spolupráce v oblasti výcviku, sdílení zpravodajských informací a kybernetické obrany. Ukrajina by se na oplátku zavázala k provedení opatření na zlepšení správy veřejných záležitostí, včetně justičních a hospodářských reforem a zvýšení transparentnosti.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že státy nečekají, až se odehraje proces přistoupení Ukrajiny k NATO, a zaručí dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ukrajině dříve. "Startuje proces, ve kterém každý z našich národů a jakýkoli jiný národ, který se chce zúčastnit, vyjedná dlouhodobé dvoustranné bezpečnostní závazky s Ukrajinou a vůči Ukrajině. Pomůžeme Ukrajině vybudovat silnou a schopnou obranu na zemi, ve vzduchu i na moři," řekl podle CNN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval vůdcům NATO za jejich "praktickou a bezprecedentní podporu" a řekl, že ukrajinská delegace se hodlá vrátit domů s bezpečnostními zárukami. "Dnes existují bezpečnostní záruky pro Ukrajinu na její cestě do NATO, a jde o důležitý balíček bezpečnostních záruk. Koordinujeme se zeměmi G7 rámec pro tyto bezpečnostní záruky, který bude dále rozšířen prostřednictvím jednání s našimi klíčovými partnery — bilaterálními a multilaterálními," řekl.

"Ukrajinská delegace přináší domů významné vítězství pro Ukrajinu, pro naši zemi, pro naše lidi, pro naše děti. Otevírá nám to naprosto nové bezpečnostní příležitosti," dodal. Dlouhodobou podporu Ukrajiny uvítal i český premiér Petr Fiala.

"Vítám deklaraci zemí G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny zveřejněnou dnes na summitu NATO ve Vilniusu. Ujistil jsem naše ukrajinské přátele i naše partnery ze zemí G7, že se Česká republika k deklaraci a zejména k jejímu naplňování náležitě připojí. Na bezpečnosti Ukrajiny totiž závisí bezpečnost Česka i celé Evropy," napsal na twitteru. Britský premiér Rishi Sunak na tiskové konferenci uvedl, že že NATO udělalo "velký krok" ve své podpoře Ukrajině. Dodal, že Spojené království stojí v čele pomoci a dodá válkou zmítané zemi další bojová vozidla a rehabilitační centrum. Sunak také řekl, že pilotní výcvik pro Ukrajince začne příští měsíc.

Témata:  G7 Ukrajina Armáda Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance) Summit NATO

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.