Spojené státy, Německo, Japonsko, Francie, Kanada, Itálie, a Británie, spolu s Evropskou unií, vydaly společné prohlášení, ke kterému se mohou připojit další země. V prohlášení se uvádí, že rámec zahrnuje různé prvky, jako je poskytování moderního vojenského vybavení, spolupráce v oblasti výcviku, sdílení zpravodajských informací a kybernetické obrany. Ukrajina by se na oplátku zavázala k provedení opatření na zlepšení správy veřejných záležitostí, včetně justičních a hospodářských reforem a zvýšení transparentnosti.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že státy nečekají, až se odehraje proces přistoupení Ukrajiny k NATO, a zaručí dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ukrajině dříve. "Startuje proces, ve kterém každý z našich národů a jakýkoli jiný národ, který se chce zúčastnit, vyjedná dlouhodobé dvoustranné bezpečnostní závazky s Ukrajinou a vůči Ukrajině. Pomůžeme Ukrajině vybudovat silnou a schopnou obranu na zemi, ve vzduchu i na moři," řekl podle CNN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval vůdcům NATO za jejich "praktickou a bezprecedentní podporu" a řekl, že ukrajinská delegace se hodlá vrátit domů s bezpečnostními zárukami. "Dnes existují bezpečnostní záruky pro Ukrajinu na její cestě do NATO, a jde o důležitý balíček bezpečnostních záruk. Koordinujeme se zeměmi G7 rámec pro tyto bezpečnostní záruky, který bude dále rozšířen prostřednictvím jednání s našimi klíčovými partnery — bilaterálními a multilaterálními," řekl.

"Ukrajinská delegace přináší domů významné vítězství pro Ukrajinu, pro naši zemi, pro naše lidi, pro naše děti. Otevírá nám to naprosto nové bezpečnostní příležitosti," dodal. Dlouhodobou podporu Ukrajiny uvítal i český premiér Petr Fiala.

"Vítám deklaraci zemí G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny zveřejněnou dnes na summitu NATO ve Vilniusu. Ujistil jsem naše ukrajinské přátele i naše partnery ze zemí G7, že se Česká republika k deklaraci a zejména k jejímu naplňování náležitě připojí. Na bezpečnosti Ukrajiny totiž závisí bezpečnost Česka i celé Evropy," napsal na twitteru.

Britský premiér Rishi Sunak na tiskové konferenci uvedl, že že NATO udělalo "velký krok" ve své podpoře Ukrajině. Dodal, že Spojené království stojí v čele pomoci a dodá válkou zmítané zemi další bojová vozidla a rehabilitační centrum. Sunak také řekl, že pilotní výcvik pro Ukrajince začne příští měsíc.