G7

Pracovní návštěva prezidenta Ukrajiny v Itálii za účelem účasti na mimořádném zasedání skupiny G7

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Svět

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přijede na červnový summit G7 v Itálii

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zúčastní červnového summitu lídrů zemí skupiny G7 v Itálii. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na úřad italské premiérky Giorgie Meloniové. 

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Biden se setkal se Zelenským, G7 podporuje mírový plán Ukrajiny

Skupina sedmi nejbohatších ekonomik G7 dala Rusku najevo, že je připravena dlouhodobě stát za Ukrajinou. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který se summitu účastní, se v rámci něj sešel s americkým prezidentem Joe Bidenem, a dnes má poslední šanci získat na svou stranu země jako Brazílie či Indie, píše agentura Reuters.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj na G7: Co je důvodem jeho účasti na summitu?

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do japonského města Hirošima, kde účastní summitu skupiny velkých ekonomik G7. Setkal se indickým premiérem Nárendrou Módmí a chystá se k rozhovorům s dalšími vůdci zemí, které zaujaly neutrální postoj k ruské invazi. Uvedla to agentura Bloomberg.

Volodymyr Zelenskyj

G7 vyzvala Peking k tlaku na Rusko, Zelenskyj dorazil na summit

Svět

Peking by měl "tlačit na Rusko, aby zastavilo svou agresi" proti Ukrajině, vyzvali v prohlášení lídři skupiny velkých ekonomik G7 na summitu v Japonsku. Informují o tom agentury AFP a Kjódó. Spojené státy, Kanada, Japonsko a čtyři evropští členové také uvádí, že nechtějí svou politikou jít proti Číně, ovšem vyjadřují obavy ohledně situace v Jihočínském moři nebo "ekonomického nátlaku" Pekingu.

Ukrajina, Kyjev

G7 se na summitu dohodla na další podpoře Ukrajiny. Řešil se také Írán

Svět

Státy G7 znepokojuje rozvoj íránského jaderného programu a dodávky íránských raket a dronů. Vyplývá to z návrhu společného prohlášení, o kterém informoval server Yahoo. Podle Ukrajiny jsou íránské drony používány i při útocích na ukrajinské cíle. Státy také uvedly, že zajistily finanční podporu Ukrajině minimálně do začátku příštího roku.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Svět

G7 chystá nové protiruské sankce, mají zastavit válečnou mašinérii

Lídři zemí skupiny G7 v pátek informovali o nových sankcích, které cílí na Rusko kvůli jeho již déle než rok trvající agresi vůči Ukrajině. Prezidenti a premiéři se sešli v japonské Hirošimě, která hostí summit od pátku do neděle. Na setkání má osobně dorazit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se chystá přijet na summit G7 v Japonsku

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu navštíví summit skupiny G7 v Japonsku, který probíhá od pátku do neděle. Účast hlavy státu napadeného Ruskem potvrdil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Země G7: Rusko musí ukončit agresi a stáhnout své vojáky z celého území Ukrajiny

Svět

Skupina velkých světových ekonomik G7 se zavázala posílit diplomatickou, finanční a vojenskou podporu Ukrajině. Vyplývá to z prohlášení, které země zveřejnily po svém dnešním digitálním jednání. Toho se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko musí ukončit agresi a stáhnout své vojáky z celého území Ukrajiny, uvedly státy G7 a odsoudily "nelegální a neospravedlnitelnou válku", kterou před rokem Rusko rozpoutalo.

Summit G7 (Photo: Federal Government/Bundesregierung/Kugler)

Svět

Země G7 se podle Berlína více zaměří na podporu protivzdušné obrany Ukrajiny

Skupina velkých světových ekonomik G7 se chce ještě více zaměřit na podporu protivzdušné obrany Ukrajiny. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která o pomoci jednala se svými kolegy z G7. Skupině, kterou vedle Německa tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA a ve které má zastoupení také Evropská unie, nyní předsedá Berlín.

Vladimír Putin

Skupina G7 vyzvala ruského prezidenta Putina, aby zastavil válku na Ukrajině

Svět

Skupina velkých světových ekonomik G7 pod německým předsednictvím opět vyzvala Rusko, aby zastavilo svou válku na Ukrajině. Po dnešním digitálním summitu skupiny to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého je ruský prezident Vladimir Putin v boji sám. Scholz rovněž řekl, že G7 znovu vyslovila podporu Ukrajině a připravuje mezinárodní platformu pro koordinaci poválečné rekonstrukce země.

Olaf Scholz

Skupina velkých ekonomik G7 založila klimatický klub a zve také další státy

Svět

Skupina velkých světových ekonomik G7 založila klimatický klub a od nadcházejícího roku do tohoto mezinárodního fóra zve i další státy s ambiciózními ekologickými programy. Po dnešním virtuálním summitu G7 to oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Skupina o vytvoření klimatického klubu jednala již v červnu na summitu v bavorském alpském zámku Elmau.

Ropa, ilustrační fotografie

Skupina G7 se připojila k EU v zastropování ruské ropy na 60 dolarech za barel

Byznys

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Rusko, Kreml

Použití chemických zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko následky, varuje G7

Svět

Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Skupina G7 připsala odpovědnost za raketové údery na civilisty Putinovi

Svět

Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 na dnešním mimořádném jednání odsoudila ruské raketové údery na ukrajinské civilisty a uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin se za ně bude zodpovídat. Skupina, kterou tvoří Německo, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Spojené státy a Británie, rovněž přislíbila Ukrajině podporu a vyzvala režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nepodporoval ruské vojenské operace.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Země G7 budou v úterý se Zelenským jednat o ruských úderech na Ukrajinu

Německý kancléř Olaf Scholz bude v úterý společně s dalšími představiteli skupiny vyspělých zemí G7 a s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jednat o nových ruských raketových úderech na ukrajinská města a o bojích na Ukrajině. Dnes to na tiskové konferenci oznámil Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit. Dodal, že jednání se uskuteční jako videokonference.

Ropa, ilustrační fotografie.

G7 zavede cenový strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

Svět

Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech fázích. V Ženevě to dnes oznámil zástupce amerického ministerstva financí Ben Harris. První fáze sankcí bude cílit na surovou ropu, další na motorovou naftu a třetí na produkty nižší hodnoty, například solventní naftu, informovala agentura Reuters.

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy