Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 se na summitu dohodla na další podpoře Ukrajiny. Řešil se také Írán

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Státy G7 znepokojuje rozvoj íránského jaderného programu a dodávky íránských raket a dronů. Vyplývá to z návrhu společného prohlášení, o kterém informoval server Yahoo. Podle Ukrajiny jsou íránské drony používány i při útocích na ukrajinské cíle. Státy také uvedly, že zajistily finanční podporu Ukrajině minimálně do začátku příštího roku.

"Opakujeme naše jasné stanovisko, že Írán nikdy nesmí vyvinout jadernou zbraň," uvádí se v návrhu. "Vyjadřujeme vážné znepokojení nad pokračujícími destabilizačními aktivitami Íránu, včetně transferu raket, bezpilotních vzdušných prostředků (UAVS) a souvisejících technologií státním a nestátním aktérům," dodávají státy.

Lídři zemí skupiny G7 také informovali o nových sankcích, které cílí na Rusko kvůli jeho již déle než rok trvající agresi vůči Ukrajině. Prezidenti a premiéři se sešli v japonské Hirošimě, která hostí summit od pátku do neděle. Na setkání má osobně dorazit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle BBC se v prohlášení píše, že cílem lídrů skupiny G7 je "vyhladovět" Rusko v oblasti technologií či průmyslového vybavení, které pohání jeho válečnou mašinérii. Nová opatření mají omezit export věcí, které jsou pro Rusko klíčové na bojišti. Sankce budou mířit také na skupiny, které obchází zákaz a dodávají Moskvě vojenský materiál.

"Putin zaplatí za nelegální invazi na Ukrajinu. Dnes zvyšujeme tlak v oblasti ekonomiky. Zakročíme proti ruským krádežím ukrajinského obilí a ostatním zdrojům příjmů, které podporují válečnou mašinérii," napsal britský ministr zahraničí James Cleverly na twitteru.

Vedoucí představitelé G7 podle Reuters také uvedli, že zajistili, aby Ukrajina měla finanční podporu v boji proti Rusku nejméně na tento rok a začátek roku 2024.

"Dnes podnikáme nové kroky, abychom zajistili, že ruská ilegální agrese proti suverénnímu státu selže, a abychom podpořili ukrajinský lid v jeho úsilí o spravedlivý mír zakořeněný v respektu k mezinárodnímu právu," uvedli v prohlášení vůdci G7.

Témata:  G7 Ukrajina Írán

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy