Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden se setkal se Zelenským, G7 podporuje mírový plán Ukrajiny

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Skupina sedmi nejbohatších ekonomik G7 dala Rusku najevo, že je připravena dlouhodobě stát za Ukrajinou. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který se summitu účastní, se v rámci něj sešel s americkým prezidentem Joe Bidenem, a dnes má poslední šanci získat na svou stranu země jako Brazílie či Indie, píše agentura Reuters.

Americký prezident Joe Biden se dnes na okraj summitu G7 setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Biden po jednání oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině, který by měl zahrnovat munici, dělostřelectvo i obrněná vozidla.

Zelenskyj na summitu také předložil ukrajinský mírový plán, který má všeobecnou podporu nejen z Evropy, ale i z Asie, arabského světa i z Latinské Ameriky, uvedl prezident na twitteru. "Ukrajina navrhla světu svůj mírový model. Od Japonska po arabské země, od Evropy po Latinskou Ameriku, nacházíme podporu. A pokračujeme v této práci," napsal.

Zelenskyj na summitu také tlačil na země, aby pokročily v ekonomických i vojenských opatřeních. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že zatímco bezprostřední prioritou je podpora obrany Ukrajiny, Ukrajinu musí dostat bezpečnostní záruky, jakmile válka skončí.

Dodal, že je důležité, aby se Zelenskyj setkal s vůdci globálního jihu, tedy se státy jako Brazílie, Indie a Indonésie, a aby jim předal zprávu, že jakékoli návrhy na mírové rozhovory musí zahrnovat stažení ruských vojsk z ukrajinského území.

Zelenskyj se už v sobotu setkal se indickým premiérem Nárendrou Módmí a chystá se k rozhovorům s dalšími vůdci zemí, které zaujaly neutrální postoj k ruské invazi. Uvedla to agentura Bloomberg.

Setkání ukrajinského prezidenta s Módím bylo prvním od vypuknutí války v únoru 2022. Zelenskyj má také zájem mluvit s brazilským prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou, který se rovněž staví k invazi nekriticky a k Rusku nemá vyhraněný vztah. Lula ale zatím na žádost o jednání neodpověděl.

"Brazílie nemá problém si sednout s jakýmkoliv vůdcem, ale nemělo by to být vynucováno," řekl podle agentury jeden z činitelů. Zelenského improvizovanou účast na summitu považuje za potenciální "past" pro účastníky ze zemí mimo G7.

Zelenskyj Módímu poděkoval za humanitární pomoc, kterou Indie poslala na Ukrajinu, a nastínil svou navrhovanou cestu k míru, včetně požadavku na úplné stažení ruských vojsk a obnovení územní celistvosti Ukrajiny plus bezpečnostní záruky z jiných zemí. Požádal rovněž Módího, aby jeho návrhy podpořil.

Módí Zelenskému řekl, že válka je záležitostí celého světa. "Nepovažuji to za politickou nebo ekonomickou záležitost. Pro mě je to otázka lidskosti, otázka lidských hodnot," řekl.

Zelenskyj se v Japonsku setkal i s lídry z Evropy. Hovořil například s britským premiérem Rishim Sunakem, italskou premiérkou Giorgií Meloniovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ukrajinský prezident se v pátek také zúčastnil summitu Ligy arabských států, kde vyzval lídry, aby podpořili jeho mírový plán pro Ukrajinu. Západ navíc zvažuje, že by Ukrajině poskytl stíhačky F-16.

Zatímco ale země G7 a Evropská unie uvalily řadu sankcí na vládu Vladimira Putina a poslaly vojenskou pomoc Ukrajině, některé země z globálního Jihu pokračovaly v obchodování s Moskvou a vyjádřily podporu čínskému návrhu na příměří.

Témata:  G7 Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.