Zelenskyj podnikl téměř 9 000 km dlouhou cestu do Hirošimy francouzským vojenským letadlem ze Saúdské Arábie. Ačkoliv letěl na summit G7, podle agentury více než po účasti na něm touží po tom vidět lídry, kteří pocházejí části světa zvané globální Jih.

Setkání ukrajinského prezidenta s Módím bylo prvním od vypuknutí války v únoru 2022. Zelenskyj má také zájem mluvit s brazilským prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou, který se rovněž staví k invazi nekriticky a k Rusku nemá vyhraněný vztah. Lula ale zatím na žádost o jednání neodpověděl.

"Brazílie nemá problém si sednout s jakýmkoliv vůdcem, ale nemělo by to být vynucováno," řekl podle agentury jeden z činitelů. Zelenského improvizovanou účast na summitu považuje za potenciální "past" pro účastníky ze zemí mimo G7.

Zelenskyj Módímu poděkoval za humanitární pomoc, kterou Indie poslala na Ukrajinu, a nastínil svou navrhovanou cestu k míru, včetně požadavku na úplné stažení ruských vojsk a obnovení územní celistvosti Ukrajiny plus bezpečnostní záruky z jiných zemí. Požádal rovněž Módího, aby jeho návrhy podpořil.

Módí Zelenskému řekl, že válka je záležitostí celého světa. "Nepovažuji to za politickou nebo ekonomickou záležitost. Pro mě je to otázka lidskosti, otázka lidských hodnot," řekl.

Zelenskyj se v Japonsku setkal i s lídry z Evropy. Hovořil například s britským premiérem Rishim Sunakem, italskou premiérkou Giorgií Meloniovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ukrajinský prezident se v pátek také zúčastnil summitu Ligy arabských států, kde vyzval lídry, aby podpořili jeho mírový plán pro Ukrajinu. Západ navíc zvažuje, že by Ukrajině poskytl stíhačky F-16.

Zatímco ale země G7 a Evropská unie uvalily řadu sankcí na vládu Vladimira Putina a poslaly vojenskou pomoc Ukrajině, některé země z tzv. globálního Jihu pokračovaly v obchodování s Moskvou a vyjádřily podporu čínskému návrhu na příměří.

Plán prezidenta Si Ťin-pchinga na zastavení bojů podle agentury ale staví agresora i oběť na stejnou úroveň a navrhuje, aby Ukrajina přistoupila k jednání výměnou za své území. To ale Kyjev odmítá.

Zelenskyj by se měl zúčastní i dvou nedělních zasedání na summitu a setkat se s americkým prezidentem Joem Bidenem. USA jsou hlasitým podporovatelem Ukrajiny a klíčovým dodavatelem vojenské a finanční podpory. Biden navíc upustil od své neochoty k tomu, aby Ukrajina dostala F-16.
 

reklama