reklama

"Každá zničená raketa znamená o jedno utrpení méně," řekla Baerbocková po jednání s dánským ministrem zahraničí Larsem Rasmussenem. Společnou tiskovou konferenci využila k oznámení postoje G7. Uvedla, že skupina chce k posílení ukrajinské protivzdušné obrany přispět financemi i zbrojními dodávkami.

Poznamenala, že Německo poskytlo Ukrajině moderní systémy IRIS-T SLM, které ve výzbroji zatím nemá ani německá armáda. Ocenila rovněž rozhodnutí Spojených států dodat ukrajinské armádě protivzdušný systém Patriot. "Nyní v G7 prověříme, co ještě můžeme udělat," dodala s tím, že protivzdušná obrana je pro ochranu životů klíčová.

Společně s Rasmussenem prohlásili, že Ukrajina se na pomoc Západu může spolehnout. "Nepolevíme dnes a ani v příštím roce. Nepolevíme, dokud (ruský prezident Vladimir) Putin povede tuto brutální válku. Ukrajina nebrání jen sebe, ale i naši svobodu," řekla Baerbocková.

"Putinův cíl byl rozdělit nás. Opak se stal pravdou," dodala ministryně s tím, že evropské státy se v letošním roce ještě více sblížily.