Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 chystá nové protiruské sankce, mají zastavit válečnou mašinérii

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Lídři zemí skupiny G7 v pátek informovali o nových sankcích, které cílí na Rusko kvůli jeho již déle než rok trvající agresi vůči Ukrajině. Prezidenti a premiéři se sešli v japonské Hirošimě, která hostí summit od pátku do neděle. Na setkání má osobně dorazit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle BBC se v prohlášení píše, že cílem lídrů skupiny G7 je "vyhladovět" Rusko v oblasti technologií či průmyslového vybavení, které pohání jeho válečnou mašinérii. Nová opatření mají omezit export věcí, které jsou pro Rusko klíčové na bojišti. Sankce budou mířit také na skupiny, které obchází zákaz a dodávají Moskvě vojenský materiál.

"Putin zaplatí za nelegální invazi na Ukrajinu. Dnes zvyšujeme tlak v oblasti ekonomiky. Zakročíme proti ruským krádežím ukrajinského obilí a ostatním zdrojům příjmů, které podporují válečnou mašinérii," napsal britský ministr zahraničí James Cleverly na twitteru.

G7 nadále požaduje, aby Rusko okamžitě a bezpodmínečně stáhlo všechny své armádní jednotky a vozidla z celého mezinárodně uznávaného území Ukrajiny. Podle lídrů bez toho není možné dospět ke spravedlivému míru.

Témata:  G7 Rusko protiruské sankce Ruská armáda

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy