Peking by měl "tlačit na Rusko, aby zastavilo svou agresi" proti Ukrajině, vyzvali v prohlášení lídři skupiny velkých ekonomik G7 na summitu v Japonsku. Informují o tom agentury AFP a Kjódó. Spojené státy, Kanada, Japonsko a čtyři evropští členové také uvádí, že nechtějí svou politikou jít proti Číně, ovšem vyjadřují obavy ohledně situace v Jihočínském moři nebo "ekonomického nátlaku" Pekingu.
Vztahy s Čínou jsou hlavním bodem jednání při druhém dni summitu v Hirošimě, který končí v neděli. Lídři navázali na přetrvávající debaty o rostoucí politické a ekonomické asertivitě Číny v zahraničí, které jen vystupňoval postoj asijské mocnosti k ruské invazi na Ukrajinu. Peking invazi odmítl odsoudit a udržuje s Moskvou rozsáhlé partnerství, které znepokojuje západní vlády.
"Jsme připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou," citovala z komuniké G7 agentura AFP. Lídři sedmi rozvinutých zemí v něm uvádí, že se nechtějí od Číny odstřihnout, ovšem dodávají, že "ekonomická odolnost" vyžaduje omezování rizik a "diverzifikování" na poli mezinárodních vztahů.
Podle listu Financial Times prohlášení zahrnuje nesilnější kritiku Pekingu, s jakou kdy G7 přišla. "Nejvyspělejší ekonomiky světa stupňují svoji odpověď na to, co vidí jako rostoucí vojenskou hrozbu a ohrožení ekonomické bezpečnosti ze strany Pekingu," napsal deník.
Prohlášení hovoří o potřebě "upřímného dialogu" s čínskými úřady, zároveň se ale vymezuje proti "militarizaci" Asie a Tichomoří. Také Čínu kritizuje za využívání "ekonomického nátlaku" a vyjadřuje nesouhlas s "jakýmikoli jednostrannými pokusy změnit silou nebo nátlakem status quo" v jihovýchodní Asii, což je odkaz především na čínské nároky na Tchaj-wan.
Zelenskyj dorazil do Japonska, bude hledat podporu nejen u lídrů G7
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes dorazil do japonského města Hirošima, kde se zapojí do summitu skupiny velkých ekonomik G7. Informovala o tom světové média poté, co v dějišti summitu přistálo francouzské letadlo, kterým Zelenskyj cestoval ze Saúdské Arábie. Podle agentury Bloomberg chce víkend využít i k apelu na lídry Indie a Brazílie, tedy zemí, které se snaží k válce Ruska proti Ukrajině stavět neutrálně.
"Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž," uvedl Zelenskyj na twitteru krátce po prvních zprávách o jeho příletu.
Ukrajinský prezident návštěvou Japonska pokračuje v sérii zahraničních jednání, která jej v pátek zavedla na summit Ligy arabských států v saúdskoarabské Džiddě. Zelenskyj tam vyzval lídry, aby podpořili jeho mírový plán pro Ukrajinu, který mimo jiné zahrnuje obnovení její územní celistvosti.
Kyjev se po 15 měsících ruské invaze připravuje na protiofenzívu s cílem získat zpět oblasti zabrané ruskými silami a Zelenskyj bude chtít v Japonsku pokračovat ve snaze maximalizovat podporu mezinárodního společenství. Ze strany Západu se přitom klíčového kroku dočkal už v průběhu týdne, když některé evropské země daly najevo ochotu zajistit Ukrajině dodávky stíhaček F-16. Americký prezident Joe Biden pak podle neoficiálních informací v pátek v Hirošimě ujistil, že USA podpoří výcvik ukrajinských pilotů na těchto strojích.
Součástí skupiny G7 jsou vedle Spojených států také Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Itálie a Francie. Na víkendový summit byli přizváni i premiéři a prezidenti řady dalších zemí včetně indického premiéra Naréndry Módího a brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy.
Právě možnost jednat s těmito dvěma účastníky je podle některých médií klíčovým bodem programu ukrajinského prezidenta. S Módím, jehož země navyšuje nákupy ruských energií, se podle informací Bloomberg setká ještě dnes. Deník Financial Times zase uvedl, že se Zelenskyj chystá na konfrontaci s uvedenou dvojicí poté, co se rozhodli nepodpořit sankce proti Rusku.
Témata: G7, Volodymyr Zelenskyj
Související
13. června 2024 19:24
13. června 2024 8:53
2. června 2024 8:45
12. července 2023 16:16
21. května 2023 9:21
20. května 2023 20:13