Skupina velkých světových ekonomik G7 "nikdy neuzná nelegální anexi regionů na východě Ukrajiny Ruskem, stejně tak i obsazení Krymu a Sevastopolu". Jak pak země dodaly, "jakékoli použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní ze strany Ruska by mělo vážné následky".

Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se schůzka zaměřila i na to, co mohou hospodářsky nejvyspělejší země udělat, aby Ukrajině pomohly uspět na bitevním poli. Země G7 jsou podle svých slov připraveny vyhlásit "další sankce či jiná ekonomická opatření s cílem oslabit Rusko". Budou se rovněž snažit zabránit Rusku v hledání nových způsobů, jak získat další vojenské vybavení a technologie. A jsou odhodlané "přivést k odpovědnosti prezidenta Putina a další osoby zodpovědné" za rozpoutání války, to vše v souladu s mezinárodním právem.

Jak skupina G7 dál uvedla ve svém prohlášení, podniká kroky proti hráčům ze třetích zemí, kteří "materiálně podporují ruskou válku na Ukrajině". "Vyzýváme třetí země nebo i další mezinárodní hráče, kteří se snaží vyhnout našim opatřením, aby přestaly poskytovat materiální podporu ruské válce, nebo jim budou hrozit vážné následky," stojí v dokumentu.

Skupinu zemí G7 tvoří Kanada, USA, Británie, Francie, Německo, Itálie a Japonsko. Schůzek se rovněž účastní zástupci Evropské unie. Skupina již v minulosti vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby válku na Ukrajině zastavil.

reklama