reklama

Před začátkem schůzky ministrů zahraničí zemí skupiny G7 Baerbocková také uvedla, že Německo kromě dalšího dodá Ukrajině generátory a topná tělesa. Skupinu G7 tvoří kromě Německa i Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Spojené státy a Británie.

"Nedopustíme, aby staří lidé, děti, dospívající, rodiny (na Ukrajině) v zimních měsících umírali hlady nebo zimou kvůli brutální taktice ruského prezidenta," řekla německá ministryně.

Rusko v posledních týdnech změnilo postup ve válce proti Ukrajině a výrazně zesílilo raketové a dronové útoky na její klíčovou energetickou infrastrukturu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je jí poničeno 40 procent.

Co se týče vztahů zemí G7 k Číně, řekla Baerbocková, že na nynější dvoudenní schůzce bude se svými kolegy diskutovat o tom, jak předejít chybám z minulosti, jakých se tyto země dopustily například ve vztazích s Ruskem. Země G7 také jako porušení mezinárodního práva odsoudily sérii raketových testů, které Severní Korea provedla ve středu a dnes.