Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupina G7 připsala odpovědnost za raketové údery na civilisty Putinovi

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 na dnešním mimořádném jednání odsoudila ruské raketové údery na ukrajinské civilisty a uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin se za ně bude zodpovídat. Skupina, kterou tvoří Německo, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Spojené státy a Británie, rovněž přislíbila Ukrajině podporu a vyzvala režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nepodporoval ruské vojenské operace.

"Co nejdůrazněji tyto útoky odsuzujeme a poukazujeme na to, že nerozlišující útoky na civilní obyvatelstvo představují válečný zločin. Prezidenta Putina a další povoláme k odpovědnosti," uvedla ve společném prohlášení G7 o pondělních ruských raketových úderech na kyjevská města.

"G7 rozhodně odsuzuje a jasně odmítá nezákonný ruský pokus o anexi ukrajinských oblastí Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské společně s Autonomní republikou Krym a Sevastopolem," shodli se lídři zemí. Rusko podle nich hrubě porušilo Chartu OSN a svou nezodpovědnou jadernou rétorikou ohrožuje světový mír. "Ujišťujeme, že jakékoli použití chemických, biologických a jaderných zbraní Ruskem bude mít vážné následky," dodala skupina.

G7 rovněž uvedla, že Rusko ponese za invazi a anexe hospodářské následky. Skupina dále opětovně vyzvala Bělorusko, aby Rusku znemožnilo využívat své území k ruské útočné válce proti Ukrajině. "Opakujeme naši výzvu Lukašenkovu režimu, aby plně dodržoval své závazky k mezinárodnímu právu," dodali lídři zemí G7.

V prohlášení se G7 věnuje i možnému poválečnému mírovému uspořádání, které podle skupiny musí Ukrajině zajistit bezpečnost, svobodnou a demokratickou budoucnost a také zabránit budoucí ruské agresi. "Žádná jiná země nechce mír více než Ukrajina, jejíž lidé následkem ruské agrese trpí smrtí, útěkem a bezpočtem zvěrstev," uvedli představitelé skupiny. Uvítali také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připraven dosáhnout spravedlivého míru.

"Ten by měl obsahovat následující prvky: respektování ochrany územní celistvosti a suverenity podle Charty OSN, zajištění schopností Ukrajiny v budoucnu se bránit, zajištění obnovy a rekonstrukce Ukrajiny včetně prověření možností, jak k tomu použít ruské fondy, vyvození odpovědnosti za ruské zločiny spáchané během války," uvedla G7.

V prohlášení G7 vyjadřuje hluboké znepokojení z úmyslného poškození plynovodů Nord Stream v mezinárodních vodách Baltského moře. Země skupiny si rovněž vzájemně přislíbily spolupráci v řešení hospodářských dopadů ruské invaze a s tím související energetické krize. "Budeme dále spolupracovat na zajištění energetické bezpečnosti a cenové dostupnosti nejen v rámci G7, ale i mimo ni," uvedla G7.

Dnešní mimořádné jednání G7 uspořádalo jako předsednická země Německo v reakci na pondělní ruské raketové údery na ukrajinská města. Části debaty, která se konala jako videokonference, se zúčastnil ukrajinský prezident Zelenskyj.

Témata:  G7 Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy