"Co nejdůrazněji tyto útoky odsuzujeme a poukazujeme na to, že nerozlišující útoky na civilní obyvatelstvo představují válečný zločin. Prezidenta Putina a další povoláme k odpovědnosti," uvedla ve společném prohlášení G7 o pondělních ruských raketových úderech na kyjevská města.

"G7 rozhodně odsuzuje a jasně odmítá nezákonný ruský pokus o anexi ukrajinských oblastí Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské společně s Autonomní republikou Krym a Sevastopolem," shodli se lídři zemí. Rusko podle nich hrubě porušilo Chartu OSN a svou nezodpovědnou jadernou rétorikou ohrožuje světový mír. "Ujišťujeme, že jakékoli použití chemických, biologických a jaderných zbraní Ruskem bude mít vážné následky," dodala skupina.

G7 rovněž uvedla, že Rusko ponese za invazi a anexe hospodářské následky. Skupina dále opětovně vyzvala Bělorusko, aby Rusku znemožnilo využívat své území k ruské útočné válce proti Ukrajině. "Opakujeme naši výzvu Lukašenkovu režimu, aby plně dodržoval své závazky k mezinárodnímu právu," dodali lídři zemí G7.

V prohlášení se G7 věnuje i možnému poválečnému mírovému uspořádání, které podle skupiny musí Ukrajině zajistit bezpečnost, svobodnou a demokratickou budoucnost a také zabránit budoucí ruské agresi. "Žádná jiná země nechce mír více než Ukrajina, jejíž lidé následkem ruské agrese trpí smrtí, útěkem a bezpočtem zvěrstev," uvedli představitelé skupiny. Uvítali také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připraven dosáhnout spravedlivého míru.

"Ten by měl obsahovat následující prvky: respektování ochrany územní celistvosti a suverenity podle Charty OSN, zajištění schopností Ukrajiny v budoucnu se bránit, zajištění obnovy a rekonstrukce Ukrajiny včetně prověření možností, jak k tomu použít ruské fondy, vyvození odpovědnosti za ruské zločiny spáchané během války," uvedla G7.

V prohlášení G7 vyjadřuje hluboké znepokojení z úmyslného poškození plynovodů Nord Stream v mezinárodních vodách Baltského moře. Země skupiny si rovněž vzájemně přislíbily spolupráci v řešení hospodářských dopadů ruské invaze a s tím související energetické krize. "Budeme dále spolupracovat na zajištění energetické bezpečnosti a cenové dostupnosti nejen v rámci G7, ale i mimo ni," uvedla G7.

Dnešní mimořádné jednání G7 uspořádalo jako předsednická země Německo v reakci na pondělní ruské raketové údery na ukrajinská města. Části debaty, která se konala jako videokonference, se zúčastnil ukrajinský prezident Zelenskyj.

reklama