Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Landsbergis: Putin posílá pozdravy na summit NATO bombardováním dětské nemocnice

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell obvinil Rusko z brutálních útoků na ukrajinské civilisty, po kterých zůstalo nejméně 36 mrtvých a 150 zraněných. Masivní údery zasáhly i dětskou nemocnici v Kyjevě, což vyvolalo mezinárodní odsouzení.

Litevští vůdci odsoudili pondělní ruské raketové útoky na města po celé Ukrajině, při nichž zahynulo nejméně 36 lidí. Mezi cíle zasažené masivní ruskou palbou byla i dětská nemocnice v Kyjevě. Píše deník LRT.

„Vzhledem k tomu, že se vedoucí představitelé NATO scházejí ve Washingtonu k diskusím, Rusko míří raketami na dětské nemocnice a vytváří ruský svět, kde je normální, že matky hledají své děti pod troskami,“ uvedla na Facebooku mluvčí Seimas Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Neexistuje žádná omluva neposkytnout Ukrajině veškerou nezbytnou pomoc,“ dodala.

Ojedinělý ruský útok ve dne přišel v době, kdy měl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívit Varšavu před odjezdem na summit NATO ve Washingtonu, D.C.

„Putin posílá své pozdravy na summit NATO bombardováním dětské nemocnice, jako by bylo potřeba objasnit, proč Ukrajina musí mít nyní veškerou možnou podporu a skutečné záruky bezpečnosti v budoucnosti,“ uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis na X.

„Už nepotřebuje „testovat naši reakci“. Očekává, že naše reakce bude slabá, a chce, aby svět viděl, jak předvídatelní jsme. Toto je okamžik, kdy mu můžeme ukázat, že se mýlí tím, že Ukrajině poskytneme naše nejlepší zbraně a povolení zasáhnout vojenské cíle tak hluboko, jak je to nutné," dodal.

Ruské raketové útoky jsou válečným zločinem, který musí odsoudit celý svět, řekl podle agentury Reuters italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Litva také důrazně odsoudila Moskvu a vyzvala k větší podpoře Ukrajiny.

„Ukrajina nyní potřebuje protivzdušnou obranu. Všichni, kdo jsou zodpovědní za ruské válečné zločiny, musí být pohnáni k odpovědnosti," uvedl také Borrell na sociální síti X.

Generální tajemník OSN António Guterres označil útoky za "obzvláště šokující". „Provádění útoků proti civilistům a civilním objektům je zakázáno mezinárodním humanitárním právem a jakékoli takové útoky jsou nepřijatelné a musí okamžitě skončit,“ řekl Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Témata:  válka na Ukrajině Summit NATO Gabrielius Landsbergis Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy